ΒΟΛΕΪ

Εθνική βόλεϊ γυναικών: «Ασταμάτητες»

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών υπέταξε και τη Φινλανδία 3-1 σετ και είναι... αγκαλιά με την πρόκριση στους «16 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Εθνική βόλεϊ γυναικών: Το όνειρο πρόκρισης στη φάση των «16» στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα όλο και ζωντανεύει για την εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά τη Γαλλία υπέταξε και τη Φινλανδία με 3-1 σετ στην Άγκυρα, φθάνοντας στις δύο νίκες σε τρία ματς στον Α’ όμιλο.

Με την Ανθή Βασιλαντωνάκη (27 πόντους) και την Όλγα Στράντζαλη να προσθέτει άλλους 22, η εθνική ομάδα έφθασε στο ζητούμενο, τη νίκη και στο δεύτερο… τελικό, όπως είχε σχεδιάσει πριν από την έναρξη των αγώνων.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Γιώργος Σαββίδης: Χώνει χρήμα στα τμήματα του ΑΣ ΠΑΟΚ!

Μετά το δεύτερο χθεσινό τρίποντο η εθνική ομάδα βρίσκεται ακόμα στην πρόκριση στην επόμενη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Σήμερα έχει ρεπό και αύριο κόντρα στη Βουλγαρία (19:30) έχει τη μεγάλη ευκαιρία να τσεκάρει το εισιτήριο για τη συνέχεια στη διοργάνωση.

Η Βουλγαρία, με ένα παιχνίδι λιγότερο από την Ελλάδα και… κουβαλώντας την ήττα από τη Γαλλία στην πρεμιέρα, έχει έναν βαθμό, απέχοντας πέντε από την εθνική ομάδα.

Σήμερα παίζει με τη γηπεδούχο Τουρκία κι αν δεν έχει συγκομιδή πόντου ή πόντων, τότε θα βρεθεί για τα καλά στα σχοινιά.

Κόντρα στη Φινλανδία καθοριστική αποδείχθηκε η κίνηση του ομοσπονδιακού τεχνικού Γκιγιέρμο Ναράνχο να περάσει πασέρ την Παπαφωτίου, αλλάζοντας τον ρυθμό στο παιχνίδι. Στο 4ο σετ, οι παίκτριες έδειξαν χαρακτήρα, έσωσαν δύο σετ μπολ της Φινλανδίας, με τη Βασιλαντωνάκη να δίνει προβάδισμα 26-25 και τη Βλαχάκη να τελειώνει τον αγώνα.

Τα σετ: 26-24 (27’), 15-25 (23’), 25-21 (25’), 27-25 (31’)

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 6, Στράντζαλη 22, Βασιλαντωνάκη 27, Χριστοδούλου 2, Εμμανουηλίδου, Βλαχάκη 10, Αρτακιανού (λ, 38% υπ. – 23% άριστες), Κονόμι (λ), Οικονομίδου, Μερτέκη 2, Παπαφωτίου 3, Καλαντάτζε 1.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Κανγκασιέμι): Κόκονεν 9, Μάντσεν 14, Αλάνκο 3, Κάρχου 18, Κορχόνεν 17, Λάκονεν 9, Κόσκελο (λ, 58% υπ. – 50% άριστες), Έσκο 1

Στο άλλο χθεσινό παιχνίδι του Α’ ομίλου η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβία νίκησε τη Βουλγαρία με 3-1 σετ.

Η βαθμολογία: Σερβία 6 (6-1), Ελλάδα 6 (6-4), Τουρκία 5 (6-2), Γαλλία 2 (3-5), Βουλγαρία 1 (3-6), Φινλανδία 1 (3-9).

Το σημερινό πρόγραμμα: Γαλλία-Σερβία (17:00), Τουρκία-Βουλγαρία (19:30).

Κάνε follow το Sportime στο Instagram και like στο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική βόλεϊ γυναικών: «Ασταμάτητες»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.