ΒΟΛΕΪ

Εθνική βόλεϊ: Στους «16» του ευρωπαϊκού με θρίλερ ενός πόντου

Να που στον αθλητισμό όλα γίνονται, με την εθνική βόλεϊ ανδρών να εξασφαλίζει την πρόκριση στη φάση των «16» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, διά χειρός Ρουμανίας. Η Ρουμανία νίκησε την Πορτογαλία στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων στο Μονπελιέ με 3-1, το σκορ που ήθελε η Ελλάδα για να υπάρξει τριπλή ισοβαθμία και η 4η θέση του...

Να που στον αθλητισμό όλα γίνονται, με την εθνική βόλεϊ ανδρών να εξασφαλίζει την πρόκριση στη φάση των «16» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, διά χειρός Ρουμανίας.

Η Ρουμανία νίκησε την Πορτογαλία στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων στο Μονπελιέ με 3-1, το σκορ που ήθελε η Ελλάδα για να υπάρξει τριπλή ισοβαθμία και η 4η θέση του Α’ ομίλου που οδηγεί στην επόμενη φάση να κριθεί στη συνολική διαφορά πόντων.

Ελλάδα, Πορτογαλία, Ρουμανία τελείωσαν τους αγώνες τους με μία νίκη και τέσσερις ήττες η κάθε μια. Ετσι η 4η θέση κρίθηκε στη διαφορά πόντων με την Ελλάδα να… κλέβει την 4η θέση με διαφορά ενός πόντου από την Πορτογαλία. Συγκεκριμένα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ολοκλήρωσε τους αγώνες στο Μονπελιέ με -46 (386-432) και η Πορτογαλία με -47 (386-433), ενώ η Ρουμανία έμεινε πιο πίσω, με -67 (372-439).

Οι Ρουμάνοι περνούσαν με «καθαρή νίκη 3-0 ή νίκη στο 3-1, αλλά με μεγάλη διαφορά πόντων, ενώ οι Πορτογάλοι πήγαιναν στην επόμενη φάση ακόμα και με ήττα στο 3-2. Η Ρουμανία πήρε το 1ο σετ 25-21, η Πορτογαλία απάντησε με 25-19, οι Ρουμανία έκανε το 2-1 (25-18) και το θρίλερ για την Εθνική βόλεϊ κορυφώθηκε στο 4ο σετ.

Με την έναρξή του οι πόντοι του αγώνα ήταν 69-64 για τη Ρουμανία, όμως η ελληνική πλευρά ήθελε νίκη των Ρουμάνων με ελάχιστη διαφορά δύο πόντων στο 4ο σετ, όπως κι έγινε. Η Ρουμανία είχε συνεχώς διαφορά ενός με δύο πόντους, η Πορτογαλία προσπέρασε με 20-19, το σετ πήγε στο 23-23 κι εκεί οι Ρουμάνοι με δύο σερί πόντους πήραν το σετ 25-23 κι έστειλαν την Ελλάδα στην επόμενη φάση.

Πώς; Οι συνολικοί πόντοι του αγώνα ήταν 94-87 υπέρ του κι αυτό το -7 έστειλε την Πορτογαλία στο συνολικό -47 στους πόντους, τη στιγμή που η Ελλάδα είχε τελειώσει χθες τους αγώνες της με -46 κι απλά σήμερα ανέμενε ένα θαύμα.

Η βαθμολογία κι ενώ απομένει ο αγώνας Γαλλία-Ιταλία 1.Γαλλία 12 (12-0) (301-213 πόντοι) 2.Ιταλία 12 (12-3) (362-292 πόντοι) 3.Βουλγαρία 9 βαθμοί (10-7) (396-394 πόντοι) 5.Ελλάδα 3 (5-13) (386-432 πόντοι) 6.Πορτογαλία 3 (5-13 σετ) (386-433 πόντοι) 6.Ρουμανία 3 (5-12) (372-439 πόντοι).

Η Ελλάδα πλέον ετοιμάζει τις βαλίτσες της για τη Λιουμπλιάνα, όπου το Σάββατο ως 4η του Α’ ομίλου θα αντιμετωπίσει σε νοκ άουτ αγώνα την 1η του Γ’ Ομίλου, τη Ρωσία ή τη γηπεδούχο Σλοβενία, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται σήμερα (18:30). Η Ρωσία έχει ρεκόρ 4-0 και η Σλοβενία με 3-1, θέλει μόνο τη νίκη για να πάρει την 1η θέση και να βρεθεί στο δρόμο της Ελλάδας.