ΒΟΛΕΪ

Φίλιππος – ΠΑΟΚ 3-1: Πέρασε στον τελικό και έγραψε ιστορία!

Μία ιστορική νίκη πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας κόντρα στον ΠΑΟΚ επικρατώντας με 3-1 σετ και «σφράγισε» το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του League Cup.

Ο Φίλιππος Βέροιας έκανε μία τρομερή εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΟΚ, καταρρίπτοντας όλες τις προβλέψεις που ήθελαν τους «ασπρόμαυρους» το απόλυτο φαβορί, γράφοντας έτσι ιστορία καθώς θα δώσουν το παρόν στον μεγάλο τελικό του League Cup.

Ο Δικέφαλος εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων από το πρώτο κιόλας σετ, όπου ήταν πίσω στο σκορ και τελικά έχασε το σετ με σκορ 25-19.

Οι παίκτες της ομάδας από τη Βέροια συνέχισαν δυναμικά στο τάραφλεξ, έχοντας βέβαια μεγαλύτερη αντίσταση, καθώς οι «ασπρόμαυροι» πάλεψαν για την ισοφάριση, πηγαίνοντας το σετ μέχρι το 20-20. Με επίθεση του Εντουάρντο ο Φίλιππος έφτασε στο 22-20 και κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-23 με μπλοκ άουτ του Τζιουμάκα.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την έλλειψη συγκέντρωσης που έδειξε ο Φίλιππος, προηγήθηκε στο σκορ με 5-10, με τη διαφορά ωστόσο να μαζεύεται ξανά (9-11). Οι παίκτες του Ματιάσεβιτς ωστόσο ήταν αυτή που στην τελική… κούρσα κατάφεραν να πάρουν το σετ με σκορ 23-25, μπαίνοντας ξανά στο ματς καθώς μείωσαν σε 2-1.

Και στο τέταρτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν καλά και προηγήθηκαν με 7-10, όμως ο Φίλιππος επέστρεψε και με 7-2 σερί προσπέρασε με 14-12. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-16, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 22-22, όμως ο Φίλιππος χαμογέλασε τελευταίος και με 25-23 πήρε την πρόκριση.

Πλέον, οι παίκτες από την ομάδα της Ημαθίας περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, που θα προκύψει από το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Φοίνικας Σύρου.

Τα σετ: 25-19, 25-23, 23-25, 25-23

Ζέρβας για ΠΑΟΚ: «Χρειαζόμαστε διακρίσεις στην πόλη, συγχαρητήρια σε ομάδα και Αμοιρίδη» (pic)

GP Ιταλίας: Την pole ο Χάμιλτον, το 2-3 οι Red Bull

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φίλιππος – ΠΑΟΚ 3-1: Πέρασε στον τελικό και έγραψε ιστορία!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.