ΒΟΛΕΪ

Φοίνικας Σύρου – Κηφισιά 2-3: Μεγάλο διπλό στο τάι μπρέικ

Η Κηφισιά πήρε μεγάλη νίκη στο τάι μπρέικ μέσα στην έδρα του Φοίνικα Σύρου, επιβάλλοντας «lockdown» στο νησί.

Η Κηφισιά πήρε μεγάλη νίκη στο τάι μπρέικ μέσα στην έδρα του Φοίνικας Σύρου, επιβάλλοντας «lockdown» στο νησί.

Ο Φοίνικας Σύρου… λύγισε κόντρα στην Κηφισιά γνωρίζοντας την ήττα με 2-3 σετ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volley League.

Η παράδοση που θέλει την Κηφισιά να κερδίζει στη Σύρο τον Φοίνικα και μάλιστα στο τάι μπρέικ συνεχίστηκε και στο εξ αναβολής ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Volley League. Η Κηφισιά με άριστη τακτική σε σερβίς και κόντρα επίθεση και περισσότερες δυνάμεις μετά το 3ο σετ κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ στο Δημήτριος Βικέλας υποχρεώνοντας τους συριανούς στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους και την πρώτη εντός έδρας στο εφετινό πρωτάθλημα.
Η Κηφισιά για τρίτο συνεχόμενο αγώνα καταφέρνει να νικήσει στο τάι μπρέικ αποδεικνύοντας πως έχει και διάρκεια στο παιχνίδι της και κυρίως τις κατάλληλες λύσεις για να διαχειριστεί οποιοδήποτε αντίπαλο ακόμα και μακριά από το Ζηρίνειο.

Ο Φοίνικας μετά τη νέα ήττα χάνει έδαφος έναντι τυ πρωτοπόρου Ολυμπιακού αλλά παραμένει μέσα στη διεκδίκηση ενός καλού πλασαρίσματος ενόψει της β΄φάσης του πρωταθλήματος.

Κορυφαία εμφάνιση για την Κηφισιά έκαναν Κασαμπαλής, Ζουπάνης, Τσαμπερλέιν αλλά και ο Μπάσης που μπήκε αλλαγή, αγωνίστηκε βασικός στο 4ο και στο 5ο σετ. Ο Φοίνικας ήταν σαφώς επηρεασμένος από το μεγάλο χρονικό διάστημα απραξίας λόγω της καραντίνας από τον κορονοϊό, ενώ όσο περνούσε η ώρα έμενε από δυνάμεις.

Οι 7 άσσοι του Ράιτς

Απόδειξη ήταν πως ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα. Με Ράιτς και Πρωτοψάλτη (που επέστρεψε μετά από μακρά περίοδο) ο Φοίνικας προηγήθηκε 12-8. Η Κηφισιά μείωσε 12-10 αλλά εκεί πήγε στο σερβίς ο Ράιτς και με 7 συνεχόμενους άσσους και έναν πόντο του Πρωτοψάλτη εκτίναξε το σκορ στο 23-10. Το σετ έκλεισε με πόντο από τον Στερν.

Ισοφάριση μετά το σοκ

Η Κηφισιά μετά το σοκ του 1ου σετ βελτίωσε την υποδοχή της και μετά από πέναλτι του Κασαμπαλή μπήκαν σε θέση «οδηγού» 5-2. Στην εξέλιξη του σετ ο Μελλές χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και ο Τσάμπερλεϊν με δύο συνεχόμενους πόντους έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Κηφισιά 14-8. Με τους Πρωτοψάλτη και Στέρν να τελειώνουν μπάλες και μπλοκ του Παπαγγελόπουλου μείωσε 17-15 αλλά με επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Μελλέ, άσσο του Κασαμπαλή και κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Κωτσάκη έτρεξε σερί 3-0 και πήρε ξανά ισχυρό προβάδισμα 20-15. Το σετ έκλεισε 25-20 μετά από επίθεση του Τσάμπερλεϊν και η Κηφισιά ισοφάρισε 1-1.

Δεύτερο προβάδισμα Φοίνικα

Αμφίρροπο ήταν το 3ο σετ μέχρι το 11-11. Ο Πρωταψάλτης με δύο συνεχόμενες επιθέσεις έβαλε ξανά τους γηπεδούχους μπροστά 15-13, ενώ στη εξέλιξη του σετ ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ διαμόρφωσε το 17-14. Κωτσάκης με επίθεση και Μπάσης με μπλοκ έφεραν ξανά την Κηφισιά σε απόσταση «αναπνοής» 17-16. Στην εξέλιξη του σετ ο Στερν με τεχνικό χτύπημα και ο Παπαγγελόπουλος διαμόρφωσαν το 21-17 σε κρίσιμο σημείο. Η Κηφισιά αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους μείωσε 21-20, ο Φοίνικας άντεξε την αντεπίθεση και με τον Λινάρδο έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22. Μετά από φάση διαρκείας ο Ράντκε με επίθεση ολοκλήρωσε το σετ 25-22.

Η Κηφισιά είχε διάρκεια

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με την καλύτερη φάση του αγώνα, στην οποία οι εξαιρετικές άμυνες του Σωνάκη και η επίθεση του Τσάμπερλεϊν έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά με 4-2. Στην εξέλιξη του σετ ο Κωτσάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 10-7. Η Κηφισιά εκμεταλλευόμενη και τα λάθη στο σερβίς από τους παίκτες του Φοίνικα διατήρησε το πολύτιμο προβάδισμα, ενώ από άμυνα του Κασαμπαλή η διαφορά πήγε στο +4 (15-11). Άουτ επίθεση του Ράιτς έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Κηφισιά 16-11. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με «αιχμή του δόρατος» τον Ράιτς μείωσαν 19-17. Ο Κωτστάκης και ο Ζουπάνης πήραν κρίσιμα side outs και η Κηφισιά με «νύχια και με δόντια» έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Ζουπάνη. Ο Φοίνικας με τους Παπαγγελόπουλο και Στέρν ισοφάρισε 24-24. Η Κηφισιά έφτασε σε νέο σετ μπολ 25-24 μετά από λάθος του Πρωτοψάλτη στο σέρβις με τον Αχιλλέα Μπάση να το τελειώνει με άσο 26-24 και να οδηγεί το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Γκάζια για τη νίκη

Εκεί ο Φοίνικας προηγήθηκε 2-0 όμως το καλό σερβίς του Κασαμπαλή πλήγωσε την υποδοχή των γηπεδούχων με την Κηφισιά να τρέχει ένα εκπληκτικό σερι 9-0 και να προηγείται 9-2. Ο Πρωτοψάλτης πίεσε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και οι γηπεδούχοι μείωσαν 13-8. Η Κηφισιά έφτασε σε εξαπλό ματς μπολ με μπλοκ του Μπάση 14-8 με τον κεντρικό της ομάδας των βορείων προαστίων να το τελειώνει με νέο μπλοκ 15-8.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Βρούτσης, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.