ΒΟΛΕΪ

Φοίνικας Σύρου – Παναθηναϊκός 3-2: «Κλειδώνει» τη δεύτερη θέση με ανατροπή – «Χαμός» στο φινάλε (vid)

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό κάνοντας ανατροπή στην ανατροπή και δύσκολα θα χάσει τη δεύτερη θέση. «Πανικός» στο φινάλε, πιάστηκαν στα χέρια οι παίκτες.

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στο τάι μπρέικ τον Παναθηναϊκό στο ματς της 3ης αγωνιστικής των playoffs της Volley League.

Μετά το εν λόγω αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός «σφράγισε» και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος για 30η φορά στην ιστορία του, καθώς οι γηπεδούχοι δεν πήραν το τρίποντο που χρειάζονταν.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στην αρχή του ματς, μέχρι και το 12-12 που ήταν το σημείο όπου ο Φοίνικας πάτησε… γκάζι και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ, το οποίο είχε βέβαια ίδια εικόνα με το πρώτο στην έναρξή του.

Οι Πράσινοι κατέκτησαν και το τρίτο σετ με σχετική άνεση που αποτυπώνεται στο επιμέρους σκορ 18-25.

Οι γηπεδούχοι όμως έβγαλαν αντίδραση. Πήραν με το ξεκίνημα διαφορά τριών πόντων την οποία και διατηρούσαν κατά τη διάρκεια του σετ. Μετά από λάθος επίθεση του Ράπτη, η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς έφτασε στο 21-15 και το 24-17 μετά από μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη. Ο Φοίνικας έφτασε με άνεση στην κατάκτηση του τέταρτου σετ οδηγώντας στην αναμέτρηση του τάι μπρέικ.

Εκεί συνέχισαν… φουριόζοι, προηγήθηκαν με 6-2, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν σε θέση οδηγού λίγο αργότερα (11-12) και στο τέλος… έσπασαν «καρδιές» με το σετ να τελειώνει με σκορ 17-15 υπέρ του Φοίνικα.

Το φινάλε ήταν επεισοδιακό, αφού Ρανγκέλ και Μπράουν λίγο έλειψαν να έρθουν στα χέρια. Οι δυο τους άνοιξαν έντονο διάλογο μετά το τελευταίο μπλοκ που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, με τον παίκτη του Παναθηναϊκού να φαίνεται πως τον… φτύνει, με τον δεύτερο να αντιδράει σαν ταύρος σε υαλοπωλείο και να ορμάει προς τον αντίπαλο παίκτη. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερος, τα πνεύματα ηρέμησαν λίγη ώρα μετά.

Τα σετ 3-2 (25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15)

Κύπελλο Γυναικών – Το πρόγραμμα στους «4»: ΠΑΟΚ-Άρης, Παναθηναϊκός-ΑΟ Θήρας

ΣΕΓΑΣ-Βασίλης Σεβαστής: Το ψήφισμα της ομοσπονδίας για την απώλεια του!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φοίνικας Σύρου – Παναθηναϊκός 3-2: «Κλειδώνει» τη δεύτερη θέση με ανατροπή – «Χαμός» στο φινάλε (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.