ΒΟΛΕΪ

Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ 1-3: Μεγάλο διπλό και φουλ για 3η θέση (vid)

Ο Φοίνικας Σύρου φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ και γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν το προβάδισμα για την 3η θέση της βαθμολογίας.

Φοίνικας Σύρου και ΠΑΟΚ διασταύρωσαν τα… ξίφη τους για την 5η αγωνιστική των playoffs της Volley League, με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν μεγάλο διπλό που τους δίνει προβάδισμα για την τρίτη θέση.

Η βαθμολογία έχει κριθεί στις πρώτες δύο θέσεις, καθώς ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής και ο Φοίνικας Σύρου έχει εξασφαλίσει τη 2η θέση.

Στην σημερινή (12/4) αναμέτρηση, ο Δικέφαλος πήρε με άνεση το διπλό και ανέβηκε στην τρίτη θέση, δύο μόλις βαθμούς πάνω από τον Παναθηναϊκό.

Οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν πως δεν είχαν καμία διάθεση για οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πέρα της νίκης, μπαίνοντας φουριόζοι και καθαρίζοντας το πρώτο σετ με 17-25, με τους γηπεδούχους να κάνουν αρκετά λάθη.

Ακριβώς αντίθετη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ, με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να κάνουν λάθη, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι το 19-15 που οι γηπεδούχοι πήραν τη διαφορά και το σετ ολοκληρώθηκε με σκορ 25-20.

Η καλή εικόνα του πρώτου σετ επανήλθε στο 3ο για τους Θεσσαλονικείς, που πήραν τη διαφορά με 1-4 με σερί πόντους από Εβάντρο και Ντεν Ντρις. Το σκορ έφτασε στο 7-13 με μπλοκ του Κανέλλου.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 15-21 με σερί πόντους του Ντεν Ντρις και λάθος του Φέι. Με δύο σερί μπλοκ του Μαρούλη ο Φοίνικας μάζεψε τη διαφορά αλλά το λάθος του Κουπόνο έφερε τον ΠΑΟΚ ξανά στο +6 (17-23) και την κατάκτηση του τρίτου σετ.

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς στο τέταρτο σετ όπου πήραν από νωρίς τη διαφορά και τελείωσαν το σετ με χαρακτηριστική άνεση, κάτι που αποτυπώνεται στο 15-25 που ήταν και το επιμέρους σκορ, παίρνοντας μία… καθαρή νίκη που τους φέρνει πολύ κοντά στην 3η θέση μία αγωνιστική πριν από το φινάλε.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-20, 18-25, 15-25) σε 107′

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μαρούλης 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Φέι 6 (6/26 επ., 84% υπ. – 56% άριστες), Πρωτοψάλτης 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 27% άριστες), Λινάρδος 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 17 (15/39 επ., 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 54% υπ. – 38% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράντκε 1 (1 άσσος), Κωστόπουλος 2 (2/9 επ., 57% υπ. – 57% άριστες).

ΠΑΟΚ (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 2 (2/2 επ.), Άγκανιτς 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 25% άριστες), Κανέλλος 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Εβάντρο 14 (14/34 επ., 32% υπ. – 20% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 12 (9/22 επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. – 58% άριστες), Κομητούδης, Κουμεντάκης 4 (4/10 επ., 67% υπ. – 33% άριστες), Τακουρίδης 2 (2/2 επ.), Καπετανίδης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Μπούτος 4 (4/7 επ.).

ΠΑΟΚ: Οι λόγοι που τo «τρένο» μπήκε στις… ράγες, εντός και εκτός παρκέ

Κούγιας: «Έδιωξα όλα τα παλτά και η ΑΕΛ έγινε… Μπαρτσελόνα»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ 1-3: Μεγάλο διπλό και φουλ για 3η θέση (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.