ΒΟΛΕΪ

FIVB: Μεγάλη πρόκριση για Αρβανίτη, Καραγκούνη

Την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά FIVB στο Σίδνεϊ κατάφεραν να πάρουν η Βίκη Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη.

Η Εθνική μας ομάδα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ και 6-2 στο τάι-μπρεικ, ωστόσο έδειξε ψυχή και πήρε τη σπουδαία νίκη-πρόκριση με 2-1(17-21, 21-17, 15-09) κόντρα στις Λινκ, Ζενγκ (Νο22) από την Κίνα.

Στο πρώτο σετ, η Κινέζες επικράτησαν με 21-17 μετά από έναν σκληρό αγώνα, ωστόσο με το ίδιο σκορ η Αρβανίτη με την Καραγκούνη ισοφάρισαν, για να έρθει τελικά η νίκη στο τάι-μπρειρ με 15-9.

Πλέον οι Ελληνίδες παίκτριες θα μάθουν τον αντίπαλό τους στα προημιτελικά του FIVB, μόλις ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «FIVB: Μεγάλη πρόκριση για Αρβανίτη, Καραγκούνη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.