ΒΟΛΕΪ

Ηρακλής – Ολυμπιακός: Δια πυρός και σιδήρου οι «ερυθρόλευκοι»

Κέρδισαν με 3-2 σετ τον Ηρακλή στην Μίκρα, αλλά «πέταξαν» έναν ακόμη βαθμό

Λίγο έλειψε ο Ηρακλής να κάνει το μεγάλο «μπαμ» στην Volley League, αλλά στις λεπτομέρειες έχασε το πέμπτο σετ και ο Ολυμπιακός έφυγε με την νίκη (3-2).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε πολλές ευκαιρίες να σπάσει το αήττητο του Ολυμπιακού που κρατά στο πρωτάθλημα από το 2017 (το πήρε αήττητος πέρυσι), όμως η κλάση των ξένων παικτών της ομάδας του Μουνιόθ, έσωσαν την κατάσταση. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν για δεύτερη φορά (σε τρία ματς) βαθμό στο γήπεδο.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν προηγήθηκαν με 1-0 στο παιχνίδι, αλλά στο δεύτερο έκαναν πολλά λάθη και κυρίως στο σερβίς. Δέκα πόντοι πήγαν στον Ηρακλή από λάθη των «ερυθρόλευκων» και η ισοφάριση ήρθε καθώς ο «γηραιός» κατάφερε να το πάρει με 27-25. Στο τρίτο ο Ηρακλής είχε μεγάλη ευκαιρία να περάσει μπροστά με 2-1 στα σετ. Δύο φορές προηγήθηκε με 5 πόντους (η δεύτερη ήταν στο 12-7), όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε σταδιακά να μειώσει και τελικά να πάρει το σετ με 26-24.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολλά νεύρα για τις αποφάσεις των διαιτητών (οι περισσότερες ήταν σωστές, αλλά σε δύο περιπτώσεις έκαναν από ένα λάθος για κάθε ομάδα), με αποτέλεσμα να αρχίσουν να βγαίνουν κάρτες.

Το video replay ζητήθηκε για πρώτη φορά από τον Ολυμπιακό και η απόφαση ήταν σωστή. Σε μπλοκ του Τερβαπόρτι, η μπάλα χτύπησε ελάχιστα πάνω στην γραμμή και έτσι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-14, στη φάση αυτή. Η διαφορά έφτασε στο +4 (20-16), αλλά οι πρωταθλητές μείωσαν ξανά σε 21-20, αλλά το σετ πήγε στον Ηρακλή και το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η ομάδα του Ηρακλή πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων στο 9-7, αλλά ο Σμιτ με μπλοκ ισοφάρισε σε 9-9 και στη συνέχεια με τον Ράουβερντινκ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (10-12) και το κράτησε ως το τέλος παίρνοντας την νίκη με καρφί του Σμιτ.

Τα σετ: 22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15

**Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 8 άσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσους, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ντίνας 9, Προύσαλης 5, Φέργκιουσον 7, Αρμενάκης 17, Ντα Ρόσα 24, Σωτηρίου 18 / Μπαμπαλιούτας (λ. 47%υπ., 21%αρ.), Μούχλιας Β., Μπουράκης (λ.), Κουκουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπέμε 12, Ανδρεάδης 6, Σμιτ 30, Τερβαπόρτι 5, Κουμεντάκης 18, Ράουβερντινκ 10 / Δαρίδης (λ. 43%υπ.μ 24%αρ.), Χριστοφιδέλης, Στεφάνου (λ. 63%υπ., 25%αρ.), Στιβαχτής, Ζουπάνης, Φράγκος 5.