ΒΟΛΕΪ

Ήττα που… πονάει στη Ραβέννα

Ο Ολυμπιακός έχασε με 3-1 στην Ιταλία και η ρεβάνς στο ΣΕΦ έγινε πολύ δύσκολη...

Πολύ δύσκολη αποστολή έχει πλέον ο Ολυμπιακός στη ρεβάνς του τελικού του Τσάλεντζ Καπ στο βόλεϊ ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 3-1 σετ και πλέον στις 11 Απριλίου θέλουν νίκη με 3-0 ή 3-1 ώστε να διεκδικήσουν τον τίτλο της διοργάνωσης στο «χρυσό σετ». Οι Ιταλοί αντίθετα με δύο σετ, θα κατακτήσουν το τρόπαιο.

Στο πρώτο σετ η Ραβέννα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε στο υπέρ του 23-22. Οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με 25-24 με μπλοκ και με άσο έκαναν το 26-24 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Πέρασαν μπροστά με 5-2 και διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του σετ διαφορά 3-4 πόντων ως το τέλος του σετ, κάνοντας το 1-1 (25-23) με μπλοκ του Ράουβερντινκ.

Εξίσου εντυπωσιακά ξεκίνησαν το τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκοι». Πήραν προβάδισμα με 6-2 δυσκολεύοντας στην άμυνα τους Ιταλούς, που ωστόσο με ένα σερί 5-0 αργότερα, πέρασαν μπροστά με 11-9!  Από εκείνο το σημείο οι Ιταλοί κράτησαν σταθερά το προβάδισμα βελτιώνοντας την επίθεσή τους και έφτασαν στο 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε όπως και στο τρίτο. Πήρε προβάδισμα με 5-2, όμως τα λάθη στην υποδοχή έφεραν το σκορ στο 6-6, αλλά το μπλοκ των κυπελλούχων Ελλάδος και τα λάθη της Ραβέννα, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (13-10). Οι Ιταλοί και πάλι όμως με κερδισμένα μπλοκ ισοφάρισαν 16-16 και στη συνέχεια με ένα ακόμη μπλοκ, πέρασαν μπροστά με 18-17.

Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα 22-20, οι Ιταλοί όμως έκαναν σερί 4-0 από λάθη του Ολυμπιακού και πέρασαν 24-22 μπροστά. Έχασαν το σερβίς, και με επίθεση οι Ιταλοί έκαναν το 25-23 και το 3-1 στο ματς.

** Οι πόντοι της Ραβέννα προήλθαν από 8 άσους, 55 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 5 άσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΡΑΒΕΝΝΑ: Ορντούνα 4, Πολάγιεν 13, Γκεοργκίεφ 10, Ντιαμαντίνι 8, Μαρεσάλ 13, Μπούσεγκερ 19 / Γκόι (λ.45%υπ., 30%αρ.), Γκουτιέρες, Ραφαέλι 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Οϊβάνεν 14, Πετρέας 6, Μπέμε 10, Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 13, Ράουβερντινκ 13 / Στεφάνου (λ.30%υπ., 26%αρ.), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής, Δαρίδης (λ.), Ζουπάνι 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήττα που… πονάει στη Ραβέννα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.