ΒΟΛΕΪ

Κηφισιά – Φίλιππος Βέροιας 3-0: Νίκη και προβάδισμα για την 5η θέση

O A.O.Π. Κηφισιάς επικράτησε του Α.Π.Σ. Φίλιππου Βέροιας με 3-0 σετ και πήρε προβάδισμα για την 5η θέση στο πρωτάθλημα.

Προβάδισμα για την κατάκτηση 5ης θέσης στην τελική κατάταξη της Volley League πήρε ο A.O.Π. Κηφισιάς. «Καθαρή» νίκη με 3-0 σετ επί του Φίλιππου Βέροιας.

Η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ. Βασικό της όπλο ήταν το πιεστικό σέρβις και το ισχυρό μπλοκ. Προηγήθηκε 8-2 μετά από επίθεση του Ζουπάνη. Ο Γάτσης από τη θέση του σέρβις «ξεκόλλησε» την ομάδα της Ημαθίας η οποία μείωσε 8-5. Η ομάδα των βορείων προαστίων βρήκε επιθετικές λύσεις από την πάιπ με τον Κωτσάκη να τελειώνει εντυπωσιακά δύο επιθέσεις για το 18-13. Η τελικά κατέκτησε το σετ με 25-19 με επίθεση του Τσάμπερλειν.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία και στο 2ο σετ. Συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί και με συνεχόμενους άσσους του Κασαμπαλή έφτασαν σε νταμπλ σκορ 12-6. Ο Φίλιππος έβγαλε «πείσμα» στο γήπεδο και μείωσε 13-10. Όμως ο Τσάμπερλέιν έκανε το 15-10 με νέο άσσο. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +8 (20-12) με συνεχόμενους άσσους του Σπυριούνη και τελικά η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-18 μετά από σερβίς στο φιλέ από τον Γάτση.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ με την Κηφισιά να πιέζει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και να φτάνει γρήγορα στο 7-3 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σπυριούνη. Ο Κασαμπαλής κέρδισε στον αέρα τον Φέρελ σε δύο περιπτώσεις και «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +7 (13-6). Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε το σετ με 25- 16 με επίθεση του Κωτσάκη.

Τα σετ:

1ο σετ: 8-2, 16-12, 21-14, 25-19

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-18

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-16

Ο προπονητής του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς τόνισε: «Απόψε είχαμε εξαιρετικό σέρβις, κάτι το οποίο μας έδωσε τη νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Με τόσο καλό σέρβις οποιαδήποτε ομάδα βρισκόταν απέναντι μας θα είχε δύσκολο έργο. Κρατάμε τη νίκη και στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στο αυριανό παιχνίδι με τον ΟΦΗ».

Ο ακραίος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Γιάννης Παπαδόπουλος είπε: «Το “όπλο” μας απόψε ήταν το σέρβις το οποίο ήταν εξαιρετικό και πλήγωσε την υποδοχή του Φίλιππου. Πρέπει να διαχειριστούμε τα συνεχόμενα παιχνίδια γιατί υπάρχει και κόπωση. Είναι δεδομένο πως αν αύριο πιάσουμε ανάλογη απόδοση θα έχουμε τον πρώτο λόγο για τη νίκη απέναντι στον ΟΦΗ και θα βρεθούμε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση της 5ης θέσης».

Ο προπονητής του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Σωκράτης Τζιούμακας δήλωσε: «Περιμένουμε να ξημερώσει να δούμε σε τι κατάσταση είναι οι αθλητές μου. Αύριο έχουμε ένα ακόμη ντέρμπι με το Μίλωνα και όποιος βρεθεί σε καλύτερη μέρα και κατάσταση θα κερδίσει. Εμείς πάντως θα κυνηγήσουμε τη νίκη για να κλείσουμε με επιτυχία αυτή την πρώτη φάση των πλέι άουτ» Στέλιος Τζιουμάκας (Αθλητής Φιλίππου Βέροιας): «Αύριο δίνουμε το τρίτο σερί ματς μετά και από μία μετακίνηση που είχαμε. Καλούμαστε να αντλήσουμε οποιοδήποτε απόθεμα ενέργειας έχει μέσα του καθένας και να τα δώσουμε όλα για τη νίκη απέναντι σε μία μαχητική και σκληρή ομάδα όπως ο Μίλωνας, που ξεκίνησε με το αριστερό σήμερα στην διοργάνωση».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κηφισιά – Φίλιππος Βέροιας 3-0: Νίκη και προβάδισμα για την 5η θέση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.