ΒΟΛΕΪ

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Βούλα

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Θέτιδα με 3-2 σετ και τώρα στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με τη γαλλική Βολερό

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στην Volleyleague σημείωσε στο κλειστό της Βούλας επί της Θέτιδας ο Ολυμπιακός.  Οι πρωταθλήτριες νίκησαν 3-2 σετ την γηπεδούχο ομάδα σε ένα ντέρμπι που παρακολούθησαν περισσότεροι από 500 φίλοι του βόλεϊ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Κοβάτσεβιτς πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και συγκατοικεί με τον ΑΟ Θήρας και την Θέτιδα που γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τον Ολυμπιακό να κάνει 11 λιγότερα λάθη (43-32) και την Θέτιδα να πιέζει στην υποδοχή την Μέιφιλντ.

Στο πέμπτο σετ μέτρησε η εμπειρία των παικτριών του Κοβάτσεβιτς που αν και ξεκίνησαν κυνηγώντας τον αντίπαλο τους (έχαναν 3-1), στη συνέχεια πίεσαν τον αντίπαλο τους και με σερί 4-0 μετέτρεψαν το 10-6 σε 14-6 με το σετ να τελειώνει 15-7.

Πλέον, στον Ολυμπιακό στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της Τρίτης (20/11) με τη πανίσχυρη Βολερό στη Γαλλία, για τους «32» του Challenge Cup.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 23-25, 25-22, 26-24, 07-15)

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Αργυροπούλου 17 (12/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 11% υπ.), Σιρίνινα 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 19 (18/41 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ.), Γεωργιάδου 10 (4/14 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τέιλορ 13 (12/36 επ., 1 άσσος) / Ξηνταρά (λ, 61% υπ.), Χαριτωνίδη, Γκουτιμένκο 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στυλιανού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Μέιφιλντ 15 (10/27 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ.), Γιώτα 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 9 (6/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Έμοντς 16 (13/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 21% υπ.), Λαμπρούση 9 (4/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (3/6 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ)  Κοκκινάκη (λ, 59% υπ.), Μιλιντίγιεβιτς (λ, 40% υπ.), Ζακχαίου 1 (1/2 επ.), Βλαχάκη (0/3 επ.), Κωνσταντινίδου Λ. 1 (1/1 επ.), Νομικού 1 (1 άσσος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Βούλα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.