ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 3-0 σετ: Εύκολα οι Πειραιώτες για το Λιγκ Καπ

O Oλυμπιακός ξεκίνησε με νίκη 3-0 σετ επί του ΟΦΗ τις υποχρεώσεις του στον Γ΄όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που διεξάγεται στο στου Ρέντη.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε ο Ολυμπιακός στην πρώτη του υποχρέωση στον Γ΄όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που διεξάγεται στο γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη στου Ρέντη. Η ομάδα του Μπενίτεθ Μουνιόθ επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ επί του ΟΦΗ, με την ομάδα της Κρήτης να χάνει με τον τραυματισμό του Μίλος Τσούλαφιτς στο ξεκίνημα του αγώνα.

Ο Μαυροβούνιος διαγώνιος του ΟΦΗ τραυματίστηκε στο 2-1 του 1ου σετ μετά από προσπάθεια για μπλοκ. Το δάκτυλο του γύρισε και εκφράζονται φόβοι για κάταγμα καθώς πρήστηκε όλο το χέρι και ο αθλητής διακομίσθηκε στο νοσοκομείο για ιατρικές εξετάσεις.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: «Τσιτσιπάς, ο Ιησούς Χριστός του τένις» (vid)

Μετά την αποχώρηση του Τσούλαφιτς ο ΟΦΗ έμεινε χωρίς διαγώνιο καθώς και ο δεύτερος διαγώνιος (ο Μονιάκης δεν ακολούθησε την αποστολή στην Αθήνα). Στο 1ο σετ διαγώνιος του ΟΦΗ αγωνίστηκε κατ΄ανάγκην ο Σαρικεΐσογλου και στο 2ο και 3ο σετ αγωνίστηκε διαγώνιος ο Ουρτάδο.

Με πρωταγωνιστή τον Ρολάντ Γκέργκι ο Ολυμπιακός επικράτησε των νεοφώτιστων χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες με 3-0 (25-18, 25-18, 25-17) και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με βασική πασαδόρο τον Κώστα Στιβαχτή στη θέση του Έμι Τερβαπόρτι. Εκτός του Γκέργκι πολύ καλή εμφάνιση σημείωσε και ο Μίχαλ Φίνγκερ ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και το εντυπωσιακό 80% στην επίθεση με 16/20. Δεύτερος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πετρέας με 13 πόντους που προήλθαν από 6 μπλοκ και 7/9 επιθέσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν μία ακόμα νίκη για να πάρουν την πρώτη θέση στον όμιλο ώστε να προκριθούν στην ημιτελική φάση.

Οι αγώνες του ομίλου συνεχίζονται το Σάββατο με τον αγώνα μεταξύ του Ο.Φ.Η. και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου που θα γίνει στις 15.30 στο Μελίνα Μερκούρη και θα είναι η τελευταία ευκαιρία της ομάδας της Κρήτης να παλέψει για την πρόκριση καθώς προκρίνεται στα ημιτελικά και η δεύτερη καλύτερη δεύτερη.

Ο αγώνας στο Ρέντη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ μέχρι το 10-10. Ο Ολυμπιακός με τον Φίνγκερ έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 13-10, ενώ στη συνέχεια άνοιξε τη διαφορά στο 18-11. Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε από την αρχή 5-1, ο ΟΦΗ μείωσε στους -2 στο 17-15 αλλά με τρεις προσωπικούς πόντους του Γκέργκι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 20-15. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στο 3ο σετ με τον Ολυμπιακός να κάνει ελάχιστα λάθη και με λύσεις από όλες τις θέσεις πήρε τη νίκη. Από τον ΟΦΗ ξεχώρισε ο Ρουμελιωτάκης.

Διαιτητές: Νικολόπουλος, Μενεσλής. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Γραμματεία: Θεοδωρίδου

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-17) σε 73΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Παπαλεξίου 4 (4/6 επ.), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Φίνγκερ 17 (16/20 επ.), Πετρέας 13 (7/9 επ.), Χουσάι 4 (3/9 επ.,), Γκέργκι 11 (7/12 επ., 3 άσσοι), Κοκκινάκης, Βουλκίδης 1 (1/1 επ.), Κουμεντάκης 2 (1/1 επ.) Ριζόπουλος.

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 9 (7/14 επ.), Στοροζίλοφ 3 (2/4 επ.), Τσέλιος 3 (3/7 επ.), Ουρτάδο 11 (11/33 επ.), Καραμπαλί 3 (1/6 επ., 1 άσσος), Τσούλαφιτς / Γκαράς, Σαρικεΐσογλου 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ), Καρατζάς 2 (2 μπλοκ), Τεφτσής, Κομιτούδης, Κοσκινάς.

ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 3-2 Τα σετ: 28-30, 23-25, 25-14, 25-20, 15-11.

ΠΑΟΚ – ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0 Τα σετ: 25-21, 25-18, 25-20

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΟΦΗ 3-0 σετ: Εύκολα οι Πειραιώτες για το Λιγκ Καπ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.