ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3 σετ: Ανατροπή και «πράσινη» κορυφή

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού στο «Μελίνα Μερκούρη» και πήρε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3 σετ: Με το μεγάλο ντέρμπι  του Ρέντη έπεσε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής στη Volley League. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να βρέθηκε πίσω από το πρώτο σετ, αλλά επικράτησαν 3-1 (25-20, 21-25, 14-25, 21-25)) βγάζοντας μέταλλο. Έτσι πάτησαν κορυφή έχοντας πλέον 18 βαθμούς και είναι πρωταθλητές χειμώνα στην Volley League των ανδρών!

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα έμεινε στους 17, με τον ΠΑΟΚ να έχει 16 και τον Φοίνικα που συμπληρώνει την 4άδα 13.

Κορυφαίοι από πλευράς «τριφυλλιού» οι Πρωτοψάλτης, Ρανγκέλ, Γιάκομπσεν αλλά ο παίκτης που άλλαξε τη ροή του αγώνα ήταν ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος που μπήκε αλλαγή στο 22-18 του 1ου σετ (στη θέση του Ράπτη) και έφερε ηρεμία στην υποδοχή και με τα σερβίς του γύρισε το 2ο σετ.

Το «τριφύλλι» παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να ηττάται με 1-0 σετ και 10-6 στο 2ο σετ κατάφερε να πετύχει μια μεγάλη ανατροπή. Με ποιο τρόπο; Βελτιώνοντας την υποδοχή του, στοχεύοντας με το σερβίς του τον Πέριτς και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις στην υπεροχή του μπλοκ – άμυνα.

Από την πλευρά τους οι Πειραιώτες έδειχναν καθώς το ματς εξελισσόταν να «μένουν» από δυνάμεις όλο και περισσότερο. Έτσι παρά τις αλλαγές που επιχείρησε ο Δημήτρης Καζάζης δεν κατάφερε να αποφύγει την πρώτη ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3 σετ: Οι δηλώσεις

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Ξεκινήσαμε καλά, πήραμε καθαρά το 1ο σετ, προηγήθηκαμε στο δεύτερο σετ, αλλά τα σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου μας δημιούργησαν πρόβλημα. Εκεί χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση και το ρυθμό μας. Εκεί δεν δείξαμε πως είμαστε μεγάλη ομάδα. Δίκαια νίκησε ο Παναθηναϊκός. Επρεπε να κρατήσουμε την σταθερότητα μας. Κάναμε βεβιασμένα λάθη και μετά ήρθε η ήττα».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ξεκινήσαμε πολύ νευρικά τον αγώνα. Προσπαθήσαμε να βρούμε το παιχνίδι μας. Αυτό έγινε σιγά σιγά. Ξεκίνησε η ηρεμία από την πίσω ζώνη και αυτή η ηρεμία μεταφέρθηκε σταδιακά σε όλη την ομάδα. Δεν ξέρω για τον πρωταθλητή χειμώνα. Τον Απρίλη θα ξυρίσουν τον γαμπρό».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπαδογούλας, Παρατηρητής αγώνα: Ιορδανίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Τόλιος, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3 σετ:

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-20

2ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 21-25

3ο σετ: 4-8, 7-16, 11-21, 14-25

4ο σετ: 3-8, 11-16, 16-21, 21-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 21-25, 14-25, 21-25) σε 116′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 6 (5/20 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 33% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (13/33 επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 6 (4/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 13 (12/24 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 50% υπ. – 42% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Κασαμπαλής, Δαλακούρας 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 71% υπ. – 57% άριστες), Εφραιμίδης 1 (1/3 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (14/30 επ., 33% υπ. – 22% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (10/16 επ., 6 μπλοκ), Ράπτης 2 (2/5 επ., 60% υπ. – 20% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (9/25 επ., 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (3/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 54% υπ. – 27% άριστες), Μπάσης 1 (1 άσσος), Ανδρεόπουλος 8 (8/14 επ., 36% υπ. – 21% άριστες).

8. ΟΦΗ 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3 σετ: Ανατροπή και «πράσινη» κορυφή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.