ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Ξανά σε θέση οδηγού

Διαβάστε αναλυτικά τι έγινε στον τρίτο τελικό Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-1 σετ στου Ρέντη κι έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών.

Με το ίδιο σκορ είχαν λήξει τα δύο προηγούμενα παιχνίδια, ενώ η επόμενη πράξη θα παιχτεί την Τρίτη (10/5, 21:00) στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Η σειρά θα επιστρέψει στου Ρέντη, αν χρειαστεί, την Πέμπτη (12/5) και ώρα 19:00.

Η εξέλιξη του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Το κλίμα ήταν βαρύ, εξαιτίας του χαμού του φροντιστή του «ερυθρόλευκου» τμήματος Βαγγέλη Ρούσσου σε τροχαίο.

Οι παίκτριες των δύο ομάδων απέθεσαν άνθη στη θέση που καθόταν επί σειρά ετών, ενώ στη συνέχεια κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Ο αγώνας άρχισε με τους φιναλίστ να πηγαίνουν πόντο-πόντο ως το 6-5, όταν ο Ολυμπιακός πέτυχε σερί 3-0 και αποσπάστηκε.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο να διατηρούνται σε απόσταση ασφαλείας, ώσπου το 18-15 έγινε 18-19 και το μομέντουμ έγινε «πράσινο».

Ο Παναθηναϊκός είχε τα ηνία ως το 20-21. Τότε η Κωνσταντίνου έκανε λάθος στο σερβίς, κατόπιν η Χίπε έγραψε το 22-21 και στη συνέχεια η Χαντάβα δέχθηκε μπλοκ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 23-21.

Το λάθος σερβίς της Κόστα και η άστοχη επίθεση της Εμμανουηλίδου έφεραν την ισοφάριση (23-23), προτού η Σάλας γράψει το 24-23 και η Γκρόθες στείλει την μπάλα άουτ, διαμορφώνοντας το 25-23 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος στις λεπτομέρειες και άνοιξε το σκορ στον τρίτο τελικό, ενώ δεν δυσκολεύτηκε να επιστρέψει μετά το «πράσινο» 0-3 στο δεύτερο σετ.

Έστω και οριακά, οι «ερυθρόλευκες» είχαν τα ηνία, ώσπου έφτασαν στο 16-12 και λίγο αργότερα στο 20-16. Ο Παναθηναϊκός δεν πέταξε λευκή πετσέτα, ισοφάρισε σε 20-20 και είχε το μομέντουμ. Πάντως, η εικόνα ήταν ανάλογη με την πρώτη παρτίδα, αφού οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στα κρίσιμα σημεία και πήγαν δίκαια στο 25-22.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο σετ, αφού προηγήθηκε 6-3, όμως αλλά σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν τη διαφορά κι έφεραν την κατάσταση στα μέτρα τους.

Πέρασαν μπροστά με 10-11 κι έκτοτε είχαν συνεχώς το προβάδισμα, πετυχαίνοντας επιμέρους 10-14 που τους χάρισε το 20-25. Ο Παναθηναϊκός ήταν ζωντανός για το break.

Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι «πράσινες» προηγήθηκαν 15-18 και 17-20, κράτησαν ως το 22-23, ωστόσο στο τέλος έχυσαν την καρδάρα με το γάλα. Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε τα δεδομένα με 26-24 και έκανε το 2-1 στους τελικούς.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 20-25, 26-24

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Ξανά σε θέση οδηγού», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.