ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3: «Ασπρόμαυρο» πλεονέκτημα στο Λιγκ Καπ

Ο ΠΑΟΚ παρότι έχασε εύκολα στο πρώτο σετ, κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ και να πάρει τη νίκη στον πρώτο αγώνα της Α΄ φάσης της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του Ολυμπιακού με 2-3 σετ και πήρε το πλεονέκτημα για τη διοργάνωση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με το… αριστερό για τον ΠΑΟΚ, στο τέλος χαμογέλασε! Ο Δικέφαλος ήταν ο νικητής του πρώτου μεγάλου ντέρμπι της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ στο βόλεϊ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη.

Ειδικότερα, ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο αφεντικό του πρώτου σετ, «παγώνοντας» τους Θεσσαλονικείς. Από την αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά για να πάρουν το προβάδισμα. Κάτι που έγινε, με το πρώτο σετ να «βάφεται» ερυθρόλευκο, με 25-11!

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη στη συνέχεια ισορρόπησε. Έπειτα από ενδιαφέρον δεύτερο σετ, Πετρέας με μπλοκ έκανε το 23-25 και το 1-1 κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο πόντο. Μέχρι που ο Δικέφαλος άρχισε να αποκτά διαφορά ασφαλείας, μέχρι και +7 πόντους. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, αν και ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά στο -3. Αλλά το χαμένο σερβίς του Ζουπάνι έκλεισε το σκορ στο 25-21 για το 2-1 των «ασπρόμαυρων».

Μάχη έγινε και στο τέταρτο σετ. Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός έκανε το 2-2 με 25-18, στέλνοντας το παιχνίδι στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τους καθοριστικούς πόντους που τους έδωσε τη νίκη με 2-3 στα σετ, με το τελευταίο παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 12-15.

Οι Θεσσαλονικείς έχουν πλέον το πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά. To επόμενο «ραντεβού» των δύο ομάδων είναι στις 14 Νοεμβρίου στις 18:00 στο PAOK Sports Arena.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3