ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1 σετ: Με ανατροπή

Οι γυναίκες του Ολυμπιακού επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο Ρέντη...

Είχε ντέρμπι Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν με 3-1 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» αν και έχασαν το πρώτο σετ, επικράτησαν με 3-1 σετ του δικεφάλου του βορρά και έκαναν το 4Χ4 στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνίστριες την Ντάρια Έρτσεν και την Κλαούντια Κατσορόφσκα κατέκτησε το πρώτο σετ. Προηγήθηκε με 15-11, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19. Οι φιλοξενούμενες είχαν δύο χαμένα σετ μπολ, οι γηπεδούχες ένα και στη τρίτη του προσπάθεια ο ΠΑΟΚ έκανε το 28-26 με κόντρα επίθεση της Κατσορόφσκα.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός με σέρβερ την Κατερίνα Ζακχαίου «έτρεξε» σερί 7-0 και το 15-13 έγινε 22-13. Το σετ τελείωσε με 25-14.

Η αναμέτρηση κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στην ανατροπή του Ολυμπιακού στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ με τα σερβίς της Καρολίνα Αλμπουκέρκι έκανε το αρχικό 7-7 σε 14-7 και λίγο αργότερα με μπλοκ της Πολυνοπούλου στη Ζιβογίνοβιτς, η ομάδα του Μίχαλ Μάσεκ προηγήθηκε με +9 (17-8). Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αντεπίθεσή του, με την Άνα Ζιβογίνοβιτς στο σερβίς να σημαδεύει την Εύα Χαντάβα και να χαλάει την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με επιμέρους σκορ 14-1 και με την Αμερικανίδα Ελίζαμπεθ Χουντ παρούσα ανέτρεψε τα δεδομένα και προηγήθηκε με 21-19. Ο Μίχαλ Μάσεκ άλλαξε πασαδόρο και διαγώνια, όμως ο Ολυμπιακός τελείωσε το σετ με 25-20.

To τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, τι και αν ο Ολυμπιακός προηγήθηκεμ ε 9-3. Ο ΠΑΟΚ έφθασε να προηγείται με 20-19 μετά από λάθος της Ζιβογίνοβιτς, όμως ένα μπλοκ της Τζίνας Λαμπρούση στην Ντάρια Έρτσεν και ένας άσσος της Σάσκια Χίπε στη Χαντάβα έφεραν τις γηπεδούχες στο +2 (22-20). Το παιχνίδι τελείωσε με 25-22 μετά από επίθεση της Ζιβογίνοβιτς.

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-14, 25-20, 25-22)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 15 (12/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 17% άριστες), Χουντ 18 (16/32 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρούση 7 (2/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 22 (20/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 12 (6/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Κακουράτου (λ), Κωνσταντινίδου, Τοτσίδου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 3 (3 άσσοι), Πολυνοπούλου 11 (5/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 6 (5/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες), Έρτσεν 18 (16/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 7 (4/23 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 38% υπ. – 25% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου (0/7 επ., 40% υπ. – 20% άριστες).

Αποτελέσματα (4η αγωνιστική)
Μαρκόπουλο-Θέτις 1-3 (18-25, 15-25, 25-18, 20-25)
Ηλιούπολη-Ηλυσιακός 0-3 (17-25, 15-25, 23-25)
Αίας-Παναθηναϊκός 1-3 (25-19, 16-25, 22-25, 20-25)
ΑΟ Θήρας-Πανναξιακός 3-0 (25-17, 26-24, 25-21)
Άρης-Πορφύρας 3-0 (25-15, 25-17, 25-21)
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-1 (26 – 28, 25 – 14, 25 – 20, 25 – 22)

12. Ηλιούπολη 0 (0-12)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1 σετ: Με ανατροπή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.