ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός – Πορφύρας 3-0 σετ: Εύκολη πρόκριση

Άνετα πέρασαν οι γυναίκες του Ολυμπιακού στο βόλεϊ στους «32» του Challenge Cup...

Ολυμπιακός – Πορφύρας 3-0 σετ: Άνετη πρόκριση πήραν οι γυναίκες του Ολυμπιακού στο βόλεϊ απέναντι στον Πορφύρα, μέσα στο Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν εύκολα με 3-0 σετ και πέρασαν στους «32» του Challenge Cup.

Ο Ολυμπιακός, ήταν το απόλυτο φαβορί, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έπαιξε με σοβαρότητα, επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του και πανηγύρισε την πρόκριση. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Κφαρ Σαμπά από το Ισραήλ.

Η ομάδα του πειραιά το πρώτο σετ το κατέκτησε με μεγάλη άνεση, τελειώνοντάς το με 25-13! Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός είχε πάρει το προβάδισμα με 16-10, μέχρι που έφτασε στην κατάκτησή του με 25-18, κάνοντας το 2-0.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – ΟΦΗ – Παμβοχαϊκός 3-0: Ιστορική νίκη των Κρητικών

Με την πρόκριση να έχει κριθεί, το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Με το σκορ στο 16-16, η Χίπε κάρφωσε για το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (17-16), το οποίο διατήρησε ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος. Η Καλανταρίδου κάρφωσε, κέρδισε το μπλοκ άουτ και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σάσκια Χίπε με 21 πόντους και ακολούθησε η Τζίνα Λαμπρούση με 11 και 64% ποσοστό στην επίθεση. Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη και με το τελικό 3-0 πανηγύρισε, με δυο άνετες νίκες, την πρόκριση στους «32» του Challenge Cup, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Κφαρ Σαμπά από το Ισραήλ.

Ολυμπιακός – Πορφύρας 3-0 σετ

Τα σετ: 3-0 σε 1:17, 25-13 (21′), 25-18 (26′), 25-22 (30′)

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-11, 25-13
2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-18
3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-18, 25-22

Ολυμπιακός (Μπράνο Κοβάτσεβιτς): Σκοτ 6 (3/13 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 50% αρ.), Λαμπρούση 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 9 (7/26 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ., 27% αρ.), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 21 (21/43 επ.), Ζακχαίου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Κονόμη -λ (100% υπ., 50% αρ.) / Κακουράτου -λ (67% υπ., 67% αρ.), Φουμάκη, Τοτσίδου 1 (1 μπλοκ, 50% υπ., 38% αρ.).

Πορφύρας (Βασίλης Πανδής): Γιοβάνη 13 (13/33 επ.), Θαλασσινού 7 (7/19 επ., 35% υπ., 22% αρ.), Γκενγκεμπάχερ 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Φωτεινού 1 (1/5 επ.), Μεταξά 3 (3/13 επ.), Δραγουμάνου 4 (4/25 επ., 43% υπ., 29% αρ.), Σταμάτη -λ (41% υπ., 25% αρ.) / Μπουτσελάκου -λ, Γκούρα, Ράπτη, Ποντικάκη 6 (4/6 επ., 2 άσσοι).

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Πορφύρας 3-0 σετ: Εύκολη πρόκριση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.