ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός – Τρεντίνο 0-3: Το όνειρο τελικού ξεθωριάζει

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-0 από την Τρεντίνο στον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, όμως η Τρεντίνο αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο. Η ιταλική ομάδα επικράτησε 3-0 σετ στο… καυτό «Μ. Μερκούρη» στον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» για να ανατρέψουν τα προγνωστικά στο δεύτερο παιχνίδι, στις 5 Μαρτίου, χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, για να οδηγήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν την ευκαιρία να πάρει το 3ο σετ, εκεί όπου πραγματικά φάνηκε ανταγωνιστικός απέναντι στην Τρεντίνο, προηγήθηκε με 24-23, όμως σε εκείνο το σημείο μίλησε η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων, πέτυχαν τρεις αναπάντητους πόντους, φθάνοντας στην κατάκτησή του με 26-24 και στη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε επαφή στο σκορ μέχρι το 7-7 και το 9-11, έπειτα η Τρεντίνο κυριάρχησε, προηγήθηκε με 14-9 και 20-14, φθάνοντας με άνεση στο 25-17.

Παρόμοια η εικόνα και στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-2, όμως δεν είχα ανάλογη συνέχεια, η Τρεντίνο προηγήθηκε 15-12, 19-16 και πήρε το σετ με 25-19.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε: «Ξέραμε πολύ καλά κόντρα σε ποια ομάδα αγωνιζόμασταν. Μιλάμε για την καλύτερη ομάδα στον κόσμο αυτή τη στιγμή και είναι πολύ δύσκολο να παίξεις κόντρα σε αυτούς.

Σίγουρα αντιμετωπίσαμε δύσκολες καταστάσεις αλλά είχαμε κάποιες ευκαιρίες όχι μόνο με το σετ μπολ στο 3ο σετ αλλά και στα δυο προηγούμενα για να ανοίξουμε λίγο περισσότερο το παιχνίδι και να βρεθούμε πιο κοντά στο σκορ.

Ίσως μπορούσαμε να πάρουμε ένα σετ και να παίξουμε περισσότερο. Από κει και πέρα για εμάς είναι πολύ σημαντικό να αγωνιζόμαστε σε τέτοια ατμόσφαιρα και θέλουμε από τους οπαδούς μας να έρχονται σε κάθε ματς και να μας βοηθούν με αυτό τον τρόπο».

Τα σετ: 17-25 (21’), 19-25 (25’), 24-26 (30’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 6, Μπέμε 8, Σμιτ 12, Τερβαπόρτι 2, Αλεξίεφ 2, Ράουβερντινκ 5 / Στεφάνου (λ.50%υπ., 28%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1, Στιβαχτής, Κουμεντάκης 4.

ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Άντζελο Λορεντσέτι): Ράσελ 11, Βετόρι 15, Τζιανέλι 10, Καντελάρο 9, Κοβάσεβιτς 13, Λίσινατς 6 / Γκρεμπενίκοφ (λ. 62%υπ., 54%αρ.), Βαν Γκάρντερεν, Νέλι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Τρεντίνο 0-3: Το όνειρο τελικού ξεθωριάζει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.