ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-0: «Πράσινος» θρίαμβος σε επεισοδιακό ματς

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ και την έβαλε σε μπελάδες

Ένας εκπληκτικός Παναθηναϊκός, πήρε άνετα την νίκη επί της ΑΕΚ με 3-0 σετ και έβαλε σε σοβαρούς μπελάδες την Ένωση.

Οι «πράσινοι» ήταν σε εκπληκτική μέρα και πέρασαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με τον Φοίνικα να έχει ρεπό. «Κλειδί» στην αναμέτρηση ήταν το πρώτο σετ όπου το 23-23 έγινε 25-23, με την ΑΕΚ να χάνει εύκολα το δεύτερο σετ, αλλά να βγάζει τρομερή αντίδραση στο τρίτο σετ.

Από 18-13 ισοφάρισε 20-20 και στο 21-20 το παιχνίδι διακόπηκε για δέκα λεπτά περίπου, καθώς ένας οπαδός του Παναθηναϊκού, πέταξε αναπτήρα στον Σαλαφζούν (τον έδωσε στον διαιτητή), ενώ κάποιος πέταξε και ένα τσιγάρο!

Ο διαιτητής της αναμέτρησης κατέβηκε από την σκάλα και διέκοψε το ματς, ζητώντας να γίνουν οι απαραίτητες συστάσεις από τα μεγάφωνα.

Ο αγώνας άρχισε πάλι, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 23-22 και ακολούθησε νέα διακοπή, καθώς υπήρξε πρόβλημα με το ηλεκτρονικό φύλλο αγώνα!

Στο 27-27 υπήρξε και τρίτη διακοπή για να γίνουν παρατηρήσεις στους οπαδούς του Παναθηναϊκού για υβριστικά συνθήματα που ακούγονταν. Τελικά, το ματς κρίθηκε σε επίθεση του Ράπτη και άσο του Πελεκούδα, με την ΑΕΚ να μπαίνει σε σοβαρούς μπελάδες, καθώς έχει μείνει στην προτελευταία θέση με 10 βαθμούς.

Τα σετ: 25-23, 25-18, 29-27

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (21/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. – 0% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ. – 46% άριστες), Γαλιώτος.

ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες), Κανέλλος 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/6 επ.), Λάππας 3 (1/6 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ. – 41% άριστες), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/17 επ.), Ιμπραχίμοφ 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. – 67% άριστες).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-0: «Πράσινος» θρίαμβος σε επεισοδιακό ματς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.