ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-1: «Πράσινο» προβάδισμα

Το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ στους τελικούς για την άνοδο στην Α1 Γυναικών βόλεϊ

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-1: Το «τριφύλλι» πήρε το προβάδισμα στους τελικούς των πλέι οφ για την άνοδο στην Α1 Γυναικών βόλεϊ.

Οι «πράσινες» πήραν εύκολα τα πρώτα δύο σετ, αλλά στο τρίτο, ενώ είχαν προβάδισμα, τα συνεχόμενα λάθη έδωσαν το σετ στην ΑΕΚ.

Στο τέταρτο ωστόσο, το «τριφύλλι» είχε και πάλι τις λύσεις. Βρέθηκε να χάνει το σετ με 10-13, αλλά ένα σερί 4-0 τις έφερε μπροστά.

Στη συνέχεια η Λαμπρινίδου με την Οικονομίδου, έκαναν το 15-15, 19-15, φτάνοντας ουσιαστικά στη νίκη.

Το δεύτερο ματς θα γίνει την Κυριακή (21/4) στην έδρα της ΑΕΚ. Αν ο Παναθηναϊκός κερδίσει, θα ανέβει στην Α1.

Αλλιώς η άνοδος θα κριθεί σε τρίτο ματς, που θα γίνει στον Χολαργό, με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό (Μ. Τετάρτη το τρίτο ματς, αν χρειαστεί).

Τα σετ του Παναθηναϊκός ΑΕΚ: 25-20, 25-13, 25-27, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καμπερίδης): Κουντουρά 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 13 (8/36 επ., 5 άσσοι, 46% υπ. – 27% άριστες), Κοσμά 19 (15/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες), Οικονομίδου 21 (18/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρινίδου 13 (7/15 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κελεσίδη 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. – 62% αριστες), Βογιατζόγλου Α., Λεωνίδου.

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 7 (6/27 επ., 1 μπλοκ), Ζίγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρήστου 10 (8/37 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Τοτσίδου 10 (10/37 επ., 38% υπ. – 33% άριστες), Καββαδία 11 (7/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τέζα / Σκυθιώτη (λ, 34% υπ. – 19% άριστες), Μπελιά (λ), Εικοσπεντίδου 1 (1/1 επ.), Μπανίκα, Σουβαλιώτη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-1: «Πράσινο» προβάδισμα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.