ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός – Φοίνικας 3-1 σετ: Έκανε το πρώτο βήμα

Νίκησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά...

Παναθηναϊκός – Φοίνικας 3-1 σετ: Κοντά στην πρόκρισή του στον τελικό του League Cup «Ν. Σαμαράς», βρίσκεται ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη επί του Φοίνικα Σύρου. Οι «πράσινοι» επικράτησαν του Φοίνικα με 3-1 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων θα γίνει στις 4 Δεκεμβρίου στη Σύρο όπου ο Παναθηναϊκός θα χρεαστεί δύο σετ για την πρόκριση, ενώ για να οδηγηθούμε σε χρυσό σετ 15 πόντων θα πρέπει ο Φοίνικας να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με πιο αποτελεσματική επίθεση προηγήθηκε 11-7. Με τους Ανδρεόπουλο και Παβλίσεβιτς να διαφωνούν έντονα για τη φάση που έγινε το 16-12 για τον Παναθηναϊκό δέχτηκαν από μία κόκκινη κάρτα (17-13). Οι πράσινοι κατάφεραν να κάνουν το 20-15 με το χαμένο σερβίς του Μήλη. Ο νεαρός διαγώνιος του Φοίνικα μείωσε σε 20-16 και με τον Στερν στο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με συνολικό σερί 5-0 έγινε το 20-20. Ο Στάροβιτς ξεκόλησε τον Παναθηναϊκός, ενώ η είσοδος του Πανταλέοντα δυσκόλεψε το σερβίς του Παναθηναϊκού και με λάθος του Μπουτσούγιεβιτς έγινε το 23-20. Ο Μήλης με δύο πόντους μείωσε 23-22 και ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο και ο Στάροβιτς με κόντρα έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – ΠΑΟΚ: Οριστικά τέλος οι Κουβανοί!

Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο και μικρό προβάδισμα δύο πόντων και στο δεύτερο σετ. μέχρι το 17-15, αλλά ο Φοίνικας με καλές άμυνες κατάφεραν να ισοφαρίσουν 18-18. Ο Παναθηναϊκός με τον Στάροβιτς έκανε το 19-18 αλλά ο Στερν ισοφάρισε 19-19. Ο Σλοβένος πήγε και στη θέση του σερβίς και χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Φοίνικας με κόντρα επίθεση Στοΐλοβιτς προσπέρασε 20-19 και με μπλοκ του Χριστόφα έγινε το 21-19. Με την άουτ επίθεση του Ανδρεόπουλου ο Φοίνικας προηγήθηκαν 24-21 και με μπλοκ στον Στάροβιτς τελείωσε το σετ 25-21 για το 1-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ με τον Φοίνικα να έχει μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι και το 18-16. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, ο Παναθηναϊκός με τον Ρανγκέλ και τον Στάροβιτς προσπέρασε 19-18, ενώ στο 20-19 είχαμε 20λεπτη διακοπή επειδή λόγω της νεροποντής πέρασε νερό από την οροφή του γυμναστηρίου στον Αγιο Θωμά και η αναμέτρηση διακόπηκε. Με το καθοριστικό μπλοκ του Πλεκούδα στο Μήλη ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 21-19. Το σερβίς του Ρανγκέλ έδωσε άσσο και τη χαριστική βολή στην υποδοχή του Φοίνικα εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 23-19. Το σετ τελείωσε με το μπλοκ του Στάροβιτς για ο 25-21 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα 8-1 και 12-3. Στο 16-8 και στο 18-8 για τον Παναθηναϊκό είχαμε και νέες διακοπές στον αγώνα λόγω βροχής και μετά από 156 συνολική διάρκεια αγώνα ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Παναθηναϊκός – Φοίνικας 3-1 σετ

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 25-22
2ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 21-25
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-21
4ο σετ: 8-1, 16-7, 21-10, 25-13

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 49 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 21-25, 25-21, 25-13) σε 156΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2 μπλοκ, 1/3επ.), Στάροβιτς 16 (11/31επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (7/9επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος Χ. 8 (7/16επ., 1 μπλοκ, 75%υπ., 44%αρ.), Ράπτης 20 (18/26επ., 2 μπλοκ, 31%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 8 (5/8επ.. 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 65%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων, Μούχλιας (67%υπ.,).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 11 (9/22επ., 2 μπλοκ, 67%υπ., 22%αρ.), Λινάρδος 7 (4/5επ., 3 μπλοκ), Στερν 9 (6/18επ., 1 μπλοκ, 25%υπ., 25%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Μήλης 22 (22/36επ.) / Βελούδης (λ. – 58%υπ., 37%αρ.), Καρασαβίδης (λ. – 38%υπ., 25%αρ.), Κωστόπουλος (0/2επ.), Αδάμ (0/1επ.), Χριστόφας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Φοίνικας 3-1 σετ: Έκανε το πρώτο βήμα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.