ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός-Φοίνικας Σύρου 0-3 σετ: Νικηφόρα «πρόβα» των νικητών για το Λιγκ Καπ

Τη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό πανηγύρισε ο Φοίνικας Σύρου στον «Άγιο Θωμά για την τελευταία αγωνιστική της Volley League.

Τη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό πανηγύρισε ο Φοίνικας Σύρου στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την τελευταία αγωνιστική της Volley League.

Το παιχνίδι ήταν ουσιαστικό αδιάφορο, καθώς ο Φοίνικας Σύρου είχε ήδη καταλάβει τη 2η θέση και ο Παναθηναϊκός την τρίτη (μετά και την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ).

Πάντως το ματς αυτό για τον Φοίνικα αποτέλεσε «πρόβα τζενεράλε» για το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ που θα γίνει το προσεχές σαββατοκύριακο στη Βέροια και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό.

Φυσικά το κεντρικό πρόσωπο του ματς ήταν ο Σωτήρης Πανταλέων, ο οποίος ολοκλήρωσε την καριέρα του και ετοιμάζεται για την επόμενη ημέρα που θα τον βρει σε διοικητικό πόστο στον Παναθηναϊκό Αθλητικό Όμιλο.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ωστόσο ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε και το πήραν στο τέλος με 24-26.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πάλι ήταν κοντά στο σκορ αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και το κατέκτησαν με 21-25.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο Φοίνικας είχε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και το κατέκτησε τελικά με  21-25.

Τα σετ: 24-26, 21-25, 21-25

Κηφισιά-Μίλων 1-3 σετ

Στο τρίτο ματς που έγινε την Τετάρτη (14/4), ο Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων ολοκλήρωσε με νίκη επί της Κηφισιάς με 3-1 σετ στο Ζηρίνειο στον τελευταίο αγώνα της Β φάσης του πρωταθλήματος για τις θέσεις 5-8 στο πρωτάθλημα Volley League.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε την 6η θέση στην τελική κατάταξη, ενώ η Κηφισιά διατηρήθηκε στην 5η θέση. Πρόκειται για την πρώτη νίκη του Μίλωνα επί της Κηφισιάς στη Volley League.

Με πρωταγωνιστές τον Σπύρο και τον Άρη Χανδρινό η ομάδα του Σάκη Ψάρρα πήρε τη νίκη από την Κηφισιά. Και οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε αθλητές που δεν είχαν τη δυνατότητα να αγωνιστούν πολύ μέσα στη δύσκολη σεζόν.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 18-25, 25-18, 19-25) σε 101′

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Κωτσάκης 9 (7/20 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 28% άριστες), Μπάσης 20 (16/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζαρωτιάδης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Σπηλιώτης 12 (5/14 επ., 7 μπλοκ), Σπυριούνης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 25% άριστες), Μελλές 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 60% υπ. – 20% άριστες), Σωνάκης (λ, 91% υπ. – 73% άριστες), Κοσμάς (60% υπ. – 20% άριστες), Παπαδόπουλος Γ. 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 7% άριστες).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 29 (24/51 επ., 5 μπλοκ, 53% υπ. – 25% άριστες), Χαντ 3 (3/16 επ.), Χανδρινός Αρ. 11 (7/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. -33% άριστες), Δορδοκίδης 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Κανελλόπουλος 1 (1 άσσος), Τσαρκάτογλου 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ. – 30% άριστες), Μάζιαρζ, Κάβουρας 8 (7/15 επ., 1 άσσος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-Φοίνικας Σύρου 0-3 σετ: Νικηφόρα «πρόβα» των νικητών για το Λιγκ Καπ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.