ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός: Ήττα με ψηλά το κεφάλι στην Τουρκία

Ο Παναθηναϊκός στάθηκε επάξια, αλλά έχασε από τη Χάλκμπανκ

Παναθηναϊκός: Γνώρισε ήττα με 3-0 σετ από την πανίσχυρη Χάλκμπανκ επί τουρκικού εδάφους, για την ημιτελική φάση του Challenge Cup.

Πλέον, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου καλείται να επικρατήσει με το ίδιο σκορ ή με 3-1, προκειμένου να στείλει τη ρεβάνς της Τρίτης (1/3) στο χρυσό σετ και, εν συνεχεία, να το κατακτήσει.

Επομένως, οι πιθανότητες για ολική ανατροπή στο κλειστό του Αγίου Θωμά είναι ελάχιστες, δεδομένου ότι η Χάλκμπανκ δεν έχει χάσει ούτε σετ φέτος στο Challenge Cup και θα μπορούσε κάλλιστα να διαπρέψει σε ανώτερες διοργανώσεις.

Παναθηναϊκός από τα παλιά κόντρα σε ομάδα επιπέδου Champions League

Απέναντι σε μία ομάδα που μετρά 20/20 στο τουρκικό πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός βρισκόταν συνεχώς κοντά στο σκορ στο πρώτο σετ.

Ισοφάρισε, μάλιστα, σε 17-17, προτού γίνει το 20-17 και το 22-18, που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Βέβαια, αν ο Γκαράς δεν έκανε τραγικό λάθος στο 24-22 και ο Παναθηναϊκός έβγαζε κόντρα επίθεση, όλα θα μπορούσαν να συμβούν.

Τελικά το πρώτο σετ έληξε 25-22, δείγμα της προσπάθειας της ελληνικής ομάδας, η οποία απείχε χρόνια ολόκληρα από τέτοιου επιπέδου εικόνα στο βόλεϊ.

Λύγισε στα κρίσιμα σημεία

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο-πόντο, ώσπου μία εξωφρενική απόφαση των διαιτητών (παρά τη χρήση του video check!) έφερε ένταση.

Αντί να γίνει το 6-7, όπως έπρεπε, με τη λάθος απόφαση των διαιτητών και την κόκκινη στον Γιάκομπσεν, το σκορ έγινε 8-6!

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, αντέδρασε ιδανικά και έφτασε μέχρι το 14-16, προτού ο Ερνάντες ανατρέψει τα δεδομένα για τη Χάλκμπανκ, η οποία κατέγραψε επιμέρους 10-3 και έφτασε εν τέλει στο 25-20.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου είχε τα ηνία για μεγάλο χρονικό διάστημα και στο τρίτο σετ (ως το 16-17), ώσπου ένα νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων έφερε το 25-21 και, κατ’ επέκταση, το 3-0.

Τα σετ:

• 25-22
  • 25-20
  • 25-21

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Ήττα με ψηλά το κεφάλι στην Τουρκία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.