ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-3: Χαριστική «βολή» και άλμα τίτλου

Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με 1-3 στα σετ και έκανε τεράστιο βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Ο Ολυμπιακός πήρε το εξ αναβολής «αιώνιο» ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 14ης αγωνιστική της Volley League. Οι Πειραιώτες επικράτησαν 3-1 στα σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 από το «τριφύλλι» και είναι στο +9 από τη δεύτερη θέση. Εκεί όπου βρίσκεται ο Φοίνικας Σύρου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αρχικά το προβάδισμα, ως το 15-10. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και εκμεταλλεύτηκαν τις κακές άμυνες του αντιπάλου, κατακτώντας το πρώτο σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε μικρό προβάδισμα με 14-11. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τέσσερα συνεχόμενα μπλοκ, αποκτώντας ακόμα μεγαλύτερη ψυχολογία. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 27-29 σε ένα συναρπαστικό όπως εξελίχθηκε σετ.

Το τρίτο σετ «βάφτηκε» πράσινο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά και μέχρι το 13-6. Οι Πειραιώτες όμως δεν τα παράτησαν και παραλίγο να πάρουν και αυτό το σετ. Έφτασε στο 24-23, αλλά ο Ανδρεόπουλος πέτυχε τον κρίσιμο πόντο για τον Παναθηναϊκό και μείωσε σε 2-1 (25-23).

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός πήρε το παιχνίδι και ουσιαστικά «αγκάλιασε» το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν εννέα σερί πόντους παίρνοντας προβάδισμα με 7-14 «σκοτώνοντας» το «τριφύλλι». Οι Πειραιώτες έκαναν το 1-3 (19-25) και πήρε το σημαντικό τρίποντο.

Τα σετ:

1ο: 21-25

2ο: 27-29

3ο: 25-23

4ο: 19-25

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League:

Στα άλλα παιχνίδια ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε με 3-0 τον Ο.Φ.Η. και έφτασε στους 30 βαθμούς εξασφαλίζοντας την 2η θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς έκανε τη μεγάλη ανατροπή στη Βέροια επί του τοπικού Α.Π.Σ.Φιλίππου και πήρε την 7η νίκη σε 14 αγώνες πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-3: Χαριστική «βολή» και άλμα τίτλου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.