ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1: Ισοφάριση και επιστροφή στον Άγιο Θωμά

Στα ίσα η σειρά των τελικών Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Το «τριφύλλι» επικράτησε 3-1 σετ στον 2ο τελικό της Volley League Γυναικών και ισοφάρισε 1-1 τη σειρά.

Το επόμενο ραντεβού έχει κλειστεί για την Παρασκευή (6/5) στο «Μελίνα Μερκούρη».

Σήμερα, πάντως, ξεκαθαρίστηκε ότι η σειρά θα επιστρέψει στο κλειστό του Αγίου Θωμά τη Δευτέρα 9 Μαΐου.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάθος και θέληση, αφήνοντας πίσω την κακή εμφάνιση του πρώτου τελικού.

Με τη στήριξη του ένθερμου κοινού της στο κατάμεστο κλειστό του Αμαρουσίου, η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς μετουσίωσε σε νίκη την ανωτερότητά της.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων στο πρώτο σετ, ανοίγοντας το σκορ με 25-17.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η δεύτερη παρτίδα, με τον Ολυμπιακό να χάνει το προβάδισμα (4-7) και να μην παίρνει τίποτα από την Τέιλορ Άγκοστ.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι ως το 24-23, όταν η Σάσκια Χίπε κάρφωσε, η μπάλα κατέληξε άουτ και οι γηπεδούχοι έγραψαν το 2-0 εν μέσω αποθέωσης.

Ανάλογη εικόνα και στο τρίτο σετ, με τη διαφορά ότι αυτό κατέληξε σε «ερυθρόλευκα» χέρια (22-25), χάρη στην αποτελεσματικότητα της Χίπε.

Διά περιπάτου έβαλε τις βάσεις για να πάρει το τέταρτο σετ και, συνάμα, τη νίκη ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (24-17).

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε, μείωσε σε 24-21, μετέφερε ένα σχετικό άγχος στον αντίπαλο, ο οποίος όμως έβαλε τον πολυπόθητο πόντο και ισοφάρισε τη σειρά.

Η κάρτα του Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-22, 22-25, 25-21) σε 120′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 20 (17/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κρος 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 44% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 14 (13/33 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 27% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. – 43% άριστες), Κωνσταντέλλου, Στεπανένκο, Μεταξά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (4/12 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Άγκοστ 2 (2/13 επ., 44% υπ. – 39% άριστες), Σάλας 13 (11/31 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 44% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (21/48 επ., 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 57% υπ. – 52% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη 2 (2/9 επ., 42% υπ. – 42% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1: Ισοφάριση και επιστροφή στον Άγιο Θωμά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.