ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2: Ψυχωμένη ανατροπή στο ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός με μεγάλη ανατροπή στο ντέρμπι, επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-2 και έμεινε ζωντανός για την τρίτη θέση.

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε επική ανατροπή στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό και και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της τρίτης θέσης της Volley League.

Σε ένα καθηλωτικό, ως το τέλος παιχνίδι, οι πράσινοι σημείωσαν την ανατροπή, από 0-2 σε 3-2 σετ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν μετά το 0-2 πως θα ολοκλήρωναν με νίκη το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι με αποφασιστικότητα και πυγμή ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Στο τέλος όμως, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο ψύχραιμοι και κέρδισαν με 23-25, κάνοντας το 0-1. Στο δεύτερο, ι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με μεγαλύτερη ψυχολογία. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 16-13. Ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και κέρδισαν και σε αυτό το σετ, με 23-25.

Από αυτό το σημείο και μετά ξεκίνησε η επική ανατροπή. Οι «πράσινοι» σε ένα γεμάτο τρίτο σετ και με αλλεπάλληλα  set ball μείωσαν σε 1-2, με το…περίεργο 36-34. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο τέταρτο σετ με 8-11. Το παιχνίδι ήρθα στα ίσα στο 16-16. Εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν πόσο ήθελαν την ισοφάριση και την πέτυχαν με 25-23, κάνοντας το 2-2.

Στο τάιμ μπρέικ ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης και έκανε την ανατροπή με 15-7 και το συνολικό 3-2.