ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0: Πήρε το αίμα του πίσω και τώρα «τελικός»!

Ο Παναθηναϊκός έφερε τη σειρά με τον ΠΑΟΚ στα… ίσια, αφού τον νίκησε με 3-0 σετ και πλέον οι δύο ομάδες βλέπουν μόνο τον «τελικό» της Κυριακής. Τα σετ: 29-27, 25-17, 25-18. Ο Παναθηναϊκός έδωσε τη δική του απάντηση στον ΠΑΟΚ και επικράτησε με 3-0 σετ στον δεύτερο μεταξύ τους τελικό, με το εισιτήριο για...

Ο Παναθηναϊκός έφερε τη σειρά με τον ΠΑΟΚ στα… ίσια, αφού τον νίκησε με 3-0 σετ και πλέον οι δύο ομάδες βλέπουν μόνο τον «τελικό» της Κυριακής. Τα σετ: 29-27, 25-17, 25-18.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε τη δική του απάντηση στον ΠΑΟΚ και επικράτησε με 3-0 σετ στον δεύτερο μεταξύ τους τελικό, με το εισιτήριο για τον τελικό να κρίνεται πλέον την Κυριακή (5/7, 19:00).

Ο ΠΑΟΚ σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μπούτο στη διαγώνιο αντί του Αρμενάκη και τον Φιλίποφ στην πάσα αντί του Τερζή. Οι «ασπρόμαυροι» παρατάχθηκαν με Σωτηρίου – Εφραιμίδη στα άκρα, Χαραλαμπίδη – Γάτση στο κέντρο και Στεφάνου στη θέση του λίμπερο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Φοίνικας-Ολυμπιακός 0-3: «Ερυθρόλευκη» ισοφάριση και… τελικός το Σάββατο

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη παρατάχθηκε με το αναμενόμενο σχήμα. Ο Γιάκομπσεν ήταν στην πάσα, ο Ράπτη στη διαγώνιο, οι Τσάτσιτς – Ανδρεόπουλος στα άκρα, οι Πανταλέων – Ρανγκέλ στο κέντρο και ο Ζήσης στη θέση του λίμπερο.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, ενώ χαρακτηριστικό της εικόνας είναι το γεγονός πως έφτασε στο 29-27 επιμέρους σκορ.

Στο δεύτερο σετ οι Πράσινοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού από την αρχή, είχαν τη διαφορά με το μέρος τους και δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των παικτών του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 25-17 σετ. Αξιοσημείωτο βέβαια είναι το γεγονός πως ο Δικέφαλος έχασε τον Σωτήρη Σωτηρίου ο οποίος τραυματίστηκε στο φινάλε του πρώτου σετ στην προσπάθεια για σερβίς και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.

Παρόμοια η εικόνα και στο τρίτο και τελευταίο, με τον Παναθηναϊκό να είναι υποψιασμένος από το πρώτο μεταξύ τους ματς, όταν και έγινε η ανατροπή του Δικεφάλου και να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης. Οι «ασπρόμαυροι» ακολουθούσαν από κοντά μέχρι το 16-13, όμως οι Πράσινοι πάτησαν… γκάζι, ολοκληρώνοντας το σετ με 25-18 και φέρνοντας πλέον τη σειρά στα ίσια.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0: Πήρε το αίμα του πίσω και τώρα «τελικός»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.