ΒΟΛΕΪ

Βόλεϊ ανδρών: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, 3-1 τον Ολυμπιακό στου Ρέντη

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τον τίτλο με νίκη επί του Ολυμπιακού στο «Μ. Μερκούρη»

Το 20ό πρωτάθλημα της ιστορίας του στη Volleyleague Ανδρών κατέκτησε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 3-1 του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήθελε να τελειώσει από σήμερα το θρίλερ τίτλου και τα κατάφερε.

Ήταν τρομερή στο μπλοκ, εκμεταλλεύθηκε την κακή υποδοχή των γηπεδούχων και έφτασε στην καθαρή νίκη.

Η ΕΟΠΕ έχει αναγνωρίσει 20 πρωταθλήματα, αλλά το «τριφύλλι» έχει στείλει έγγραφα που δείχνουν πως έχει πάρει 26 και βρίσκεται εν αναμονή των υπολοίπων (υπενθυμίζεται ότι ο Ολυμπιακός έχει κατακτήσει 30).

Το σημαντικότερο, όμως, είναι ότι ο Παναθηναϊκός έχει αφήσει πίσω του τις κακές σεζόν του όχι και τόσο μακρινού παρελθόντος.

Είναι ξανά διεκδικητής τίτλων, με έναν προπονητή ικανό και γνώστη της «πράσινης» καθημερινότητας και ένα ρόστερ συμπαγές με ομοιογένεια.

Στο σημερινό ματς ήταν κομβικό το πρώτο σετ, αφού ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5 πόντους, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία μεγάλη ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός είχε 102 κερδισμένους πόντους έναντι 96.

Οι 55 ήρθαν από την επίθεση, οι 9 από το μπλοκ, οι 7 από άσσους και οι 31 από λάθη αντιπάλου.

Ο Ολυμπιακός είχε 51 πόντους από την επίθεση, μόλις 1 από μπλοκ, 10 από άσσους και 34 από λάθη αντιπάλου.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τεπάν των γηπεδούχων με 24, ακολούθησε ο Βαν ντε Ντρις με 20, ενώ οι Πρωτοψάλτης και Ανδρεόπουλος σημείωσαν από 15.

Μιγιαΐλοβιτς (14) και Πέριτς (12) ακολούθησαν για τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε κακή μέρα παίκτες κλειδιά και παρά το γεγονός ότι ήταν μέσα σε όλα τα σετ δεν κατάφεαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο σταθεροί σε όλο το ματς και με τον Γιάκομπσεν να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι, έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη.

Τα σετ: 27-29, 23-25, 25-23, 21-25

Ο πόντος τίτλου στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός:

Οι πανηγυρισμοί των «πρασίνων» στου Ρέντη:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλεϊ ανδρών: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, 3-1 τον Ολυμπιακό στου Ρέντη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.