ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός βόλεϊ: Ευρωπαίος ξανά! (vids)

Παναθηναϊκός βόλεϊ: Δείτε videos από την πρόκριση επί της Χόροντοκ και τους πανηγυρισμούς

Παναθηναϊκός βόλεϊ: Ένα από τα πολλά τμήματα του ένδοξου συλλόγου που είχαν καταρρακωθεί τα τελευταία χρόνια, έχει επιστρέψει για τα καλά!

Το βράδυ της Τρίτης το «τριφύλλι» πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Challenge Cup, επικρατώντας 3-2 της Χόροντοκ.

Το 3-1 του πρώτου αγώνα στην Ουκρανία ήταν καταλυτικό, αφού στη ρεβάνς του Αγίου Θωμά χρειαζόταν δύο σετ για να προκριθεί.

Παναθηναϊκός βόλεϊ: Το καθάρισε γρήγορα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πήραν από νωρίς το προβάδισμα με διαφορά

• 5 (11-6)
  • 9 πόντων (22-13)

Το 1-0 έγινε πραγματικότητα με 25-17 και, πλέον, χρειαζόταν ακόμη ένα νικηφόρο σετ για την πρόκριση.

Το 9-6 έγινε 10-10 και κατόπιν 17-19, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε τα δεδομένα χάρη στον Πρωτοψάλτη, προτού η Χόροντοκ κάνει το 21-22.

Τότε ξύπνησε για τα καλά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και με σερί 4-0 εξασφάλισε την πρόκριση!

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης, με τους παίκτες και τους 200 φιλάθλους στις εξέδρες να το πανηγυρίζουν έξαλλα.

Θυμίζουμε ότι εκτός από το ανδρικό τμήμα, και το γυναικείο βρίσκεται στην προημιτελική φάση, δείγμα της γενικής επιστροφής στο βόλεϊ.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την ομάδα που προκριθεί από το ζευγάρι μεταξύ της Σπαρτάκ Μιγιάβα και της Τέρουελ.

Οι Σλοβάκοι είχαν επικρατήσει με 3-1 σετ στο πρώτο ματς και έχουν προβάδισμα πρόκρισης.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου.

Για την ιστορία, ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Χόντοροκ στο χρυσό σετ με 17-15, αφού προηγουμένως είχε ισοφαριστεί με 25-23 και 25-19.

Στο 5ο σετ οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω με 13-12, όμως και πάλι είχε αντίδραση στο φινάλε.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 23-25, 19-25, 17-15