ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ – Άρης 3-1: Ιστορική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Άρη με 3-1 στο Βόλεϊ Γυναικών και πήρε την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου για πρώτη φορά.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο κλειστό της Μίκρας με 3-1 επί του Άρη και πήρε ιστορική πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου, στο Βόλεϊ Γυναικών. Αυτή είναι η πρώτη φορά που το γυναικείο τμήμα θα βρεθεί σε τελικό της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ του ημιτελικού ο ΠΑΟΚ διατηρούσε μικρό προβάδισμα. Μέχρι που οι αντίπαλες πλησίασαν στο σκορ, μειώνοντας σε 17-16. οι «ασπρόμαυρες» δεν έχασαν τον έλεγχο και έκαναν το 1-0 σετ με σκορ 25-20.

Στο δεύτερο ο Δικέφαλος έμεινε από νωρίς πίσω με 6-10. Ο Άρης ήταν ανώτερος και ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ, με 13-25.

Στο τρίτο, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο παιχνίδι. Το σετ ήταν αποδείχθηκε πραγματική μάχη, μέχρι το 19-19. Τελικά, οι «ασπρόμαυρες» κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Στο τελευταίο σετ, η ομάδα του Τάκη Φλώρου «κλείδωσε» τη συμμετοχή της στον τελικό και κέρδισε άνετα το σετ και το παιχνίδι με 25-11. Φυσικά, η πρόκριση του ΠΑΟΚ έφερε πανηγυρικό κλίμα, για την ιστορική επιτυχία.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 13-25, 25-20, 25-11)

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 12 (8/13 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 9 (6/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Κούμπουρα 24 (22/45 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 3 (0/1 επ., 3 άσσοι), Πότοκαρ 14 (13/36 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 46% άριστες), Τσιόγκα 6 (1/3 επ., 5 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 74% υπ. – 61% άριστες), Γεωργιάδου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 15 (14/38 επ., 1 μπλοκ), Έβανς 14 (14/37 επ., 48% υπ.-29% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 12 (10/29 επ., 1 ασσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.-44% άριστες) / Ρόγκα (λ, 86% υπ.-79% άριστες), Τερζίου (λ), Πήττα, Τάνη.

Γιαννούλης: «Πακετάρει» για Premier League με Νόριτς!

Τσιγγάρας: «Το γκολ του Μουργκ μας έδωσε ψυχολογία»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Άρης 3-1: Ιστορική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.