ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ – Μίλωνας 3-0: Στον τελικό του League Cup για τρίτη φορά στην ιστορία του

Ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα τον Μίλωνα με 3-0 σετ και με δύο νίκες προκρίθηκε στον τελικό του League Cup.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Μίλωνα με 3-0 σετ και σε συνδυασμό με τη νίκη που είχε σημειώσει με το ίδιο σκορ στον πρώτο ημιτελικό προκρίθηκε πανηγυρικά στους διπλούς τελικούς του League Cup, που θα γίνουν 9 και 13 Μάϊου.

Είναι η 3η πρόκριση του ΠΑΟΚ σε τελικούς της διοργάνωσης μετά το 2016 και το 2017 που ήταν φιναλίστ.

O ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα νίκησε με 3-0 σετ και χρειάζεται δύο σετ για να προκριθεί στους διπλούς τελικούς. Ο Μίλων χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να παιχτεί η πρόκριση στο χρυσό σετ.

Ο πρώτος τελικός θα γίνει στη Θεσσαλονίκη. Το δεύτερο εισιτήριο θα διεκδικήσουν ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός και ο κάτοχος του Σούπερ Καπ Φοίνικας Σύρου σε αγώνες που θα γίνουν την Πρωτομαγιά και την Πέμπτη 5 Μαΐου.

Όπως φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα με εξαίρεση το 2ο σετ όπου ο Μίλωνας το πάλεψε για να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Το 1ο σετ ήταν μονόλογος του ΠΑΟΚ καθώς με δύο μεγάλα σερί 4-0 χάρις τον δραστήριο Ούντρις και τους Πετρέα, Σωτηρίου ξέφυγε στο σκορ 20-9 και το σετ έκλεισε 25-15 με το χαμένο σερβίς του Μούχλια.

Στο 2ο σετ ο Μίλων ήταν μπροστά στο σκορ με 1-2 πόντους και προηγήθηκε και με +4 (20-16) χάρις τους Χανδρινό, Μούχλια, Καϊσλασάλο. Με το σερβίς του Πετρέα και σερί 3-0 ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 21-21.

Ο Μπράιαν έβαλε για τελευταία φορά μπροστά τον Μίλωνα με 22-21 αλλά ο Μπάρνς ισοφάρισε, έκανε και το 23-22, ακολούθησε λάθος του Ούρτσεβιτς και το σετ έκλεισε με τον Ούντριτς και με σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-22 και το 2-0 σετ.

Με την κατάκτηση των δύο σετ ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την πρόκριση αλλά κυνήγησε και τη νίκη. Δεν χαλάρωσε και με κορυφαίους τους Ούντρις, Γάτση και Πετρέα έφτασε στη νίκη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-11, 25-15

2ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 25-22

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-17

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 1 άσσο, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-22, 25-17) σε 69′

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 5 (3/6 επ., 2 άσσοι), Γουόλς 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 4 (4/15 επ., 79% υπ. – 53% άριστες), Γάτσης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Μπαρνς 12 (8/13 επ., 4 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Ούντρις 19 (16/25 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 71% υπ. – 29% άριστες), Τερζής, Μπούτος 1 (1 μπλοκ).

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 3 (3/12 επ., 25% υπ. – 8% άριστες), Χανδρινός Σ. 9 (7/25 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. – 12% άριστες), Μπράιαν 4 (4/12 επ.), Ούρτσεβιτς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καϊσλασάλο 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ), Ματσιέι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ) / Χανδρινός Α. (λ, 80% υπ. – 20% άριστες), Βελούδης (λ). Δορδοκίδης, Λάππας (17% υπ. – 8% άριστες), Δημόπουλος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Μίλωνας 3-0: Στον τελικό του League Cup για τρίτη φορά στην ιστορία του», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.