ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-3: Match point τίτλου!

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-0 στη σειρά και πάνε για τον τίτλο την Πέμπτη

Μετά από ένα κακό πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη εμφάνιση και κέρδισε τον ΠΑΟΚ στη Πυλαία με 3-1, κάνοντας το 2-0 στην σειρά των τελικών της Volley League!

Οι περσινοί πρωταθλητές έκαναν μεγάλη εμφάνιση, σε ένα ματς με πολλές διακοπές, με τον «δικέφαλο» να μπλοκάρει στην υποδοχή και να βρίσκεται πλέον σε δύσκολη θέση.

Ο Ολυμπιακός με νίκη πλέον στου Ρέντη την Πέμπτη (9/5) θα αναδειχθεί και φέτος πρωταθλητής. Ακόμη κι αν χάσει, θα έχει άλλες δύο ευκαιρίες.
Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη στο σερβίς. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός σε αυτόν τον τομέα και είχε δύο άσους από τον Κλαπβάικ.

Αποτέλεσμα ήταν να ξεφύγει μετά το 20-20 σε 23-20. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-22, αλλά ο Ολλανδός τελείωσε το σετ.

Το δεύτερο άρχισε με δέκα λεπτά περίπου καθυστέρηση, καθώς υπήρχε πρόβλημα με το VAR. Όταν ξεκίνησε, ο Ολυμπιακός περιόρισε σημαντικά τα λάθη του. Πήρε προβάδισμα τριών πόντων στα μισά του σετ, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη στην επίθεση, από τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Μια νέα διακοπή ήρθε στο 20-23, αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε τελικά στην ισοφάριση, με τον Πετρέα και τον Σμιτ να καθαρίζουν το σετ.

Ένταση στο παρκέ

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί, αλλά ο Πειραιώτες έκαναν ένα επιμέρους 6-0 σερί, φτάνοντας το σκορ στο 14-20 και έφτασαν μετά στο 1-2. Το σερί ήρθε χάρη στην κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να σημαδεύουν τον Σαφράνοβιτς, που τα βρήκε σκούρα.

Στο τέλος του σετ, υπήρξε ένταση με τον Όκολιτς να κινείται προς τον Ανδρεάδη, ο οποίος φέρεται να του είπε κάτι. Αρκετοί μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο (ο Δαρίδης κινήθηκε προς τον Σέρβο παίκτη του ΠΑΟΚ) προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα, με τον Όκολιτς πάντως να πηγαίνει έξαλλος προς τον πάγκο.

Ο Σέρβος και ο Ανδρεάδης δέχτηκαν κόκκινη κάρτα (η κόκκινη είναι ένας πόντος για την αντίπαλη ομάδα) για το επεισόδιο. Μετά από νέα διακοπή στο 4-7 υπέρ του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 6-7, αλλά ο Ράουβερντινκ από το σερβίς, πήγε το σκορ στο 8-11. Ο ΠΑΟΚ φανερά επηρεασμένος από τις συνεχείς διακοπές και χωρίς ψυχολογία, κατέρρευσε και στο σερβίς του Πετρέα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-13.

Τα σετ: 25-23, 21-25, 17-25, 15-25

**Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 3 άσους, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ: Οκολιτς 10, Μουαγκουτούτια 9, Φιλίποφ 1, Τακουρίδης 8, Κλαπβάικ 23, Σαφράνοβιτς 4 / Εφραιμίδης (λ. 43%υπ., 29%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ.), Τερζής 1, Καπετανίδης, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πετρέας 4, Ανδρεάδης 8, Σμιτ 16, Τερβαπόρτι 2, Αλεξίεφ 17, Ράουβερντινκ 22 / Στεφάνου (λ. 44%υπ., 28%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1, Στιβαχτής, Δαρίδης (λ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-3: Match point τίτλου!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.