ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Ένσταση οι «ασπρόμαυροι»

Μπορεί ο ημιτελικός του League Cup να ολοκληρώθηκε με πρόκριση του Ολυμπιακού, όμως από ότι φαίνεται θα έχει και συνέχεια εκτός αγωνιστικού χώρου.

Οι Θεσσαλονικείς μπόρεσαν να αντιδράσουν στο 3-0 του Ολυμπιακού στο Ρέντη, στον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ και ισοφάρισουν τα σετ. Για αυτό και η πρόκριση κρίθηκε σε «χρυσό» σετ.

Εκεί όπου ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να πάρει το σετ που χρειαζόταν για να φύγει από τη Θεσσαλονίκη με την πρόκριση.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έχει σημαντικά παράπονα από δύο διαιτητικές αποφάσεις στο «χρυσό» σετ και υπέβαλλε ένσταση.

Στο 6-10 ενώ οι γηπεδούχοι κέρδισαν τον πόντο και το σκορ θα γινόνταν 7-10, ο Ολυμπιακός ζήτησε βίντεο τσεκ με τους διαιτητές να δίνουν τη λύση της επανάληψης του πόντου.

Το ίδιο συνέβη  όταν ο Μάρσαλ κέρδισε τον πόντο για το 9-14 αλλά ζητήθηκε και πάλι το βίντεο τσεκ, με τους διαιτητές να αποφασίζουν και πάλι επανάληψη με το σκορ να γίνεται 8-14.

Την ένσταση υπέγραψε ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Θάνος Τερζής αλλά και ο πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ Αντώνης Τσαλόπουλος.