ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3: Επιστροφή από την «κόλαση»

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε εντός έδρας από τον Παναθηναϊκό με 2-3, με τους «πράσινους» να επιστρέφουν από το 2-1, στο ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστικής της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ παρότι προηγήθηκε με 2-1 σετ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα του. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως είχαν περισσότερη αντοχή και γύρισαν το παιχνίδι.

Ειδικότερα, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο 4ο και 5ο σετ έφεραν το παιχνίδι τούμπα και πήραν τη νίκη στη Θεσσαλονίκη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα. Αρχικά έκανε νταμπλ σκορ (4-8) με το μπλοκ του Ρανγκέλ και στη συνέχεια με το σερβίς του Τσάτσιτς (πήρε και έναν άσσο) αλλά και το μπλοκ του πολύ καλού Πελεκούδα έφτασε στο 14-7. Ο ΠΑΟΚ δεν απάντησε, η διαφορά δεν έκλεισε και με το χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη έγινε το 19-25 και το 0-1 σετ.

Με τους δύο άσσους του Τακουρίδη και το συνολικό σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 8-5 στο 2ο σετ και μπήκε στη θέση του οδηγού. Οι θεσσαλονικείς κράτησαν το μικρό προβάδισμα μέχρι το 16-13 το οποίο και «έσβησε» σερί 3-0 του Παναθηναϊκού με επίθεση Ράπτη και λάθη των γηπεδούχων. Και ενώ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 16-16 ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 4-0 κυρίως από λάθη των πρασίνων προηγήθηκε 20-16 και εκεί κρίθηκε το σετ το οποίο και έκέισε 25-21 με τον Εβάντρο.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ κυρίως με τους κεντρικούς του Τακουρίδη, Αγκάνιτς πήρε καθοριστικές μονομαχίες απέναντι στον νευρικό Παναθηναϊκό. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 13-8 και 18-13 χάρις το μπλοκ του Τακουρίδη και την επιθεση του Κουμεντάκη. Το σετ κύλησε γρήγορα για τον ΠΑΟΚ και τον Αγκάνιτς να βάζει την υπογραφή του στο 25-16.

Από το 4ο σετ παρουσιάστηκε ένας διαφορετικός Παναθηναϊκός που επέστρεψε σε υψηλά ποσοστά στην επίθεση, λιγότερα λάθη και καλύτερη ποιοτικά υποδοχή. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 12-6 με Τσάτιτς και Ρανγκέλ να κυριαρχούν. Ο ΠΑΟΚ στο καλύτερο σημείο του μείωσε στον πόντο 15-16 όταν Κουμεντάκης και Αγκάνιτς είχαν συνεχόμενους πόντους. αλλά το σετ καθάρισε ο Τσάσιτς με τρεις συνεχόμενους πόντους (2 άσσοι και μία επίθεση) που σε συνδυασμό με πόντους από Πελεκούδα, Ανδρεόπουλο άνοιξαν τη διαφορά και με 25-18 έκαναν το 2-2 σετ.

Ο Παναθηναϊκός κλείδωσε με άνεση τη νίκη όταν ο Ρανγκέλ με δύο μπλοκ και ο Τσάιτς με κόντρα επίθεση έδωσαν μεγάλο προβάδισμα 8-3 το οποίο μέχρι και το τέλος διευρύνθηκε απέναντι στον ΠΑΟΚ που χωρίς τον Βαν ντε Ντρις (ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο) στην πρώτη γραμή πέταξε λευκή πετσέτα. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση Ράπτη για το 15-7.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.