ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-2: Τον «τιμώρησε» χωρίς ξένους!

Απίστευτη ανατροπή έκανε ο ΠΑΟΚ, που αγωνίζεται χωρίς ξένους στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό, τον οποίο κέρδισε με 3-2 σετ (από 0-2) και πήρε προβάδισμα στις νίκες των ημιτελικών της Volley League! Τα σετ: 14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8. Στα δύο πρώτα σετ ο Παναθηναϊκός έκανε… περίπατο, τα κατέκτησε πολύ εύκολα κυριαρχώντας στο φιλέ και...

Στα δύο πρώτα σετ ο Παναθηναϊκός έκανε… περίπατο, τα κατέκτησε πολύ εύκολα κυριαρχώντας στο φιλέ και όλα έδειχναν ότι θα έκανε εύκολα το 1-0 στις νίκες απέναντι στον αμιγώς ελληνικό ΠΑΟΚ. Με πρωταγωνιστές τους Ρανγκέλ, Τσάτσιτς και Ράπτη, το σύνολο του Ανδρεόπουλου φάνταζε ανίκητο μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Ωστόσο, το σύνολο του Κώστα Δεληκώστα «ξύπνησε», εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση του Παναθηναϊκού και έκανε μία τεράστια ανατροπή.

Οι Θεσσαλονικείς κατέθεσαν την ψυχή τους στο γήπεδο, εν απουσία των τεσσάρων ξένων, πετυχαίνοντας μια επική ανατροπή, από αυτές που μόνο στο βόλεϊ συναντάμε.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Volley League: Ο Φοίνικας Σύρου σόκαρε τον Ολυμπιακό!

Με τους Σωτηρίου, Μπούτο και Εφραιμίδη τις κύριες επιθετικές απειλές, οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 2-1 και μπήκαν ξανά στο ματς. Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα με 8-4 χάρη στο μπλοκ του Γάτση και δεν έχασε τον έλεγχο μέχρι το 16-11. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 17-17 και το ματς παρέμεινε «κλειστό» μέχρι το 23-23 όταν δύο λάθη των «πράσινων» έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να κάνει… περίπατο. Ενδεικτικό, είναι πως το σκορ έφτασε στο 13-4 και τελικά έκλεισε με 15-8 για την ομάδα του Δεληκώστα, η οποία διέψευσε τα προγνωστικά, ξεπέρασε τις περιορισμένες επιλογές και την έλλειψη ρυθμού και έφτασε σε μία σπουδαία νίκη.

Την Παρασκευή θα διεξαχθεί ο δεύτερος ημιτελικός.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-2: Τον «τιμώρησε» χωρίς ξένους!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.