ΒΟΛΕΪ

Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο τουρνουά βόλεϊ της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την πρώτη του νίκη στο διεθνές τουρνουά που διοργανώνει στη Θεσσαλονίκη. Οι κυπελλούχοι 2018 νίκησαν με 3-0 σετ την ρουμανική CSM Βουκουρεστίου και την Κυριακή θα αντιμετωπίσουν την τουρκική Χάλκμπανκ Αγκυρας.

Ο Δικέφαλος είχε πρώτο σκόρερ τον Μαρκέζ που σημείωσε 13 πόντους ενώ γενικά υπήρχε πλουραλισμός στην επίθεση με τους Τζούριτς, Σαφράνοβιτς να σημειώνουν 11 και 9 πόντους αντίστοιχα. Από τη ρουμανική ομάδα ο Μαριάν Μπάλα σημείωσε 13 πόντους, ενώ ο βραζιλιάνος πασαδόρος Γκελίνσκι που πέρυσι αγωνίστηκε στον Ηρακλή Χαλκίδας αγωνίστηκε ελάχιστα ως αλλαγή.

Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλο προβάδισμα στα δύο πρώτα σετ αλλά στο 3ο σετ χρειάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-16 και με καλές άμυνες γύρισε τον αγώνα γεγονός που ικανοποίησε τον Σέρτζιου Στάνκου αλλά και τους φίλους του ΠΑΟΚ που παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Ο προπονητής του Δικεφάλου, πέρασε στο παιχνίδι τους Εφραιμίδη, Μπούτο, Τερζή και Γάτση, σε μια προσπάθεια να επιστρέψει στο σετ, κάτι που έγινε καθώς ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο 21-22. Παρά το γεγονός ότι η ρουμάνικη ομάδα έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ (22-24), οι ασπρόμαυροι με Σαφράνοβιτς και Τζούριτς διαμόρφωσαν το 26-24, χαρίζοντας τη νίκη με 3-0.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 26-24

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και της CSM 1 άσσος, 42 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-17, 26-24)

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 13π., Φίλιποφ 4, Γκόρτσανιουκ 7, Τζούριτς 11, Τακουρίδης 6, Σαφράνοβιτς 9 / Κωνσταντινίδης (λ. – 68%υπ.), Μπούτος 1, Γάτσης, Εφραιμίδης Ν. (λ).

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Μάριαν Απόστου): Τζιονέα 4, Ντουμίτρου, Βολόγκα 6, Μπάλα 13, Μποντέα 11, Ιφτιμε 11 / Ρομανέσκου (λ. – 55%υπ.), Γκελίνσκι, Αλτέα, Περέιρα 1.
*Σε λίγο φωτογραφίες.

Το πρόγραμμα του τουρνουά

Παρασκευή 21/9
18.00: Χάλκμπανκ Άγκυρας – CSM Βουκουρεστίου 3-2 (19-25, 25-18, 25-21, 20-25, 15-13)
20.00: ΠΑΟΚ – OK Bοϊβοντίνα Σέμε 1-3 (25-18, 21-25, 22-25, 22-25)

Σάββατο 22/9
18.00: ΠΑΟΚ – CSM Βουκουρεστίου 3-0 (25-19, 25-17, 26-24)
20.00: Χάλκμπανκ Άγκυρας – OK Bοϊβοντίνα Σέμε

Κυριακή 23/9
16.00: OK Bοϊβοντίνα Σέμε – CSM Βουκουρεστίου
18.00: ΠΑΟΚ – Χάλκμπανκ Άγκυρας
*H είσοδος θα είναι ελεύθερη για τον αγώνα της Κυριακής.

Μεγάλο παγκόσμιο ρεκόρ στην άρση βαρών

Ο Μίλτος Τεντόγλου υποψήφιος για κορυφαίος αθλητής της Ευρώπης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο τουρνουά βόλεϊ της Θεσσαλονίκης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.