ΒΟΛΕΪ

Σεβάστηκε την ιστορία του!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-1 τη Νίκη Αιγινίου και παρέμεινε στην Volley League!

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ στην ιστορία του από την μεγάλη κατηγορία στο βόλεϊ. Και θα ήταν ένα σοβαρό «ορθογραφικό» λάθος να συμβεί αυτό στην ιστορία του αθλήματος. Και οι «πράσινοι» φρόντισαν να διορθώσουν αυτό το λάθος που φαινόταν πως δεν θα απέφευγαν στο πρώτο μισό της σεζόν.

Πήραν τη μεγάλη νίκη με 3-1 σετ μέσα στην έδρα της Νίκης Αιγινίου, παρουσία 100 οπαδών του και έμεινε οριστικά στην Volley League, ρίχνοντας κατηγορία τους γηπεδούχους, ανεξαρτήτως από το τι θα γίνει στο τελευταίο ματς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Στο πρώτο σετ, μετά από 10λεπτη διακοπή λόγω έντασης στη κερκίδα (υπήρχαν 100 οπαδοί του «τριφυλλιού» και διπλάσιοι της Νίκης) ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αποφασιστικά. Προηγήθηκε με 17-12, αλλά η Νίκη μείωσε στον πόντο (17-18). Εκεί, οι Μπατατζίμ και Πανταλέων με τέσσερις πόντους, πήραν πάνω τους το σετ και έδωσαν προβάδισμα με 1-0 στους «πράσινους».

Το Αιγίνιο παίζοντας με πλάτη στον τοίχο, έπαιξε εξαιρετικά στο δεύτερο σετ, ξεκινώντας με ένα 4-0 και κρατώντας αυτό το προβάδισμα ως το τέλος.

Το τρίτο ήταν ίσως και το πιο κρίσιμο. Ο Παναθηναϊκός για να σωθεί έπρεπε να πάρει το σετ ώστε να μη μπει σε μπελάδες. Και εκεί μίλησε η εμπειρία του Σωτήρη Πανταλέων. Μαζί με τους Μπατατζίμ και Μπέλλο (εξαιρετικός προερχόμενος από τον πάγκο), κουβάλησε πάνω του την ομάδα και έφερε εύκολα το 2-1 στα σετ, εξασφαλίζοντας τουλάχιστον την δυνατότητα να κριθεί στο τελευταίο ματς η παραμονή, κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Αλλά ούτε αυτό τους αρκούσε… Ηθελε να τελειώνει με την υπόθεση παραμονή και έβγαλε πάθος στου συμπαίκτες του. Πήρε μόνος του τους πρώτους τέσσερις πόντους και σταδιακά ο Παναθηναϊκός έχτισε μια διαφορά που δε μπορούσε να χάσει…

Το 3-1 ήρθε και ο Παναθηναϊκός, ότι και να γίνει στο ματς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, μένει στην μεγάλη κατηγορία και η ομάδα από το Αιγίνιο πάει στην Α2.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 19-25, 17-25

Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 2 άσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 4 άσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ: Δημητριάδης 1, Μαυροβουνιώτης 11, Ντίνας 2, Κιζάδα 8, Στρούγκαρ 11, Παπαδόπουλος 12 / Ραΐκοβιτς (λ. 59%υπ., 32%αρ.), Παπαλεξίου 1, Γκορίδης 1, Παπάζογλου, Κουτσονίκας (λ.), Μήλης 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόνσον 2, Σιλμπερνέιτζελ 8, Δρογκάρης 1, Καρντόσο 6, Μπατατζίμ 15, Πανταλέων 11 / Γκούζντα (λ. 62%υπ., 19% αρ.), Μπέλλος 17, Ανδρεόπουλος 6, Καρατζάς 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σεβάστηκε την ιστορία του!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.