ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό των Μεσογειακών Αγώνων η Εθνική Γυναικών

Ήρθε το πρώτο... θαύμα του Γκιγιέρμο Ναράνχο με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα

Η Εθνική Γυναικών βόλεϊ, μετά από ένα συναρπαστικό ματς, νίκησε με 3-2 σετ τη Γαλλία και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό των Μεσογειακών Αγώνων.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, αν και ξεκίνησε άσχημα το ματς, με κορυφαίες της Μερτέκη και Βασιλαντωνάκη, έφτασε στην ισοφάριση.

Η πολύτιμη βοήθεια από την Τοτσίδου από τον πάγκο, σε συνδυασμό με την «ερυθρόλευκη» τριάδα των Χριστοδούλου, Λαμπρούση και Γιώτα, έφεραν την ανατροπή και από 1-2 σετ, η ελληνική ομάδα επικράτησε 3-2.

Τα σετ: 15-25, 25-16, 19-25, 25-20, 15-13

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Γαλλίας προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ: Γιώτα 8, Λαμπρούση 7, Μερτέκη 14, Βασιλαντωνάκη 19, Χριστοδούλου 5, Διώτη 1 / Αρτακιανού (λ.), Στράντζαλη 2, Κωνσταντινίδου, Τοτσίδου 11.

ΓΑΛΛΙΑ: Κοζέτ 15, Άμαρλιτς 2, Γκικέλ 14, Φιντόν 26, Γκαρσία 9, Σιλβί 2 / Σολντνέρ (λ.), Μαρτίν 4, Ντοϊέ 2, Ζονγκό, Ντασάλου 2, Στοϊσκοβιτς.

Για το χάλκινο η εθνική βόλεϊ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στον τελικό των Μεσογειακών Αγώνων η Εθνική Γυναικών», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.