ΒΟΛΕΪ

Θρίαμβος του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού! Πρωταθλητής μετά από 14 χρόνια!

Στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος και πάλι ο Παναθηναϊκός μετά από 14 ολόκληρα χρόνια! Οι «πράσινοι» νίκησαν εκ νέου τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά με 3-1 σετ (22-25, 25-22, 25-15, 25-13) στο κλειστό του «Αγίου Θωμά» και στέφθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας (με 2-0 νίκες)! Αυτός είναι το 19ο πρωτάθλημα που κατακτά στην ιστορία του ο Παναθηναϊκός...

Αυτός είναι το 19ο πρωτάθλημα που κατακτά στην ιστορία του ο Παναθηναϊκός και ο πρώτος μετά το 2006. Οι «πράσινοι» μετά τη νίκη τους με 3-0 (19-25, 22-25, 19-25) στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το πρωτάθλημα αρκεί να νικούσαν.

Ευκαιρία που δεν άφησαν να πάει χαμένη καθώς από τη μία ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε αποφασισμένος για την κούπα, από την άλλη ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων και δεν κατάφερε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση.

Χαρακτηριστικό είναι οτι οι Πειραιώτες πήραν το πρώτο σετ με 22-25 όμως στη συνέχεια δεν συνέχισαν ανάλογα. Το «τριφύλλι» έκανε το 1-1 στο επόμενο σετ (25-22) και στη συνέχεια κυριάρχησε πλήρως όπως μαρτυρά το σκορ στα δύο τελευταία σετ.

Συνολικά στα σετ μιλάμε για ένα 6-1 υπέρ του Παναθηναϊκού που έφτασε δικαίως στην κατάκτηση του ελληνικού πρωταθλήματος!  Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός που μετρά 25 πρωταθλήματα παραδίδει το στέμμα του στον αιώνιο αντίπαλο, όντας πέρσι εκείνος ο κάτοχος του τίτλου.

Όσον αφορά την έκβαση του ματς, μεγάλο ρόλο έπαιξε η διπλή αλλαγή που έγινε στο 2ο σετ κι ενώ το σκορ ήταν 1-0 σετ και 19-17 υπέρ του. Ο Παναθηναϊκός άδραξε την ευκαιρία και με τρεις πόντους καριέρας του Σωτήρη Πανταλέοντα που μόλις είχε μπει αλλαγή στη θέση του Πελεκούδα αλλά και δύο πόντους του MVP του πρωταθλήματος Αλέξανδρου Ράπτη.

Από το 3ο σετ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πλήρως, ξέφυγε 6-1 στο 3ο σετ και διατήρησε την διαφορά αλλά και τη μεγάλωσε. Ο Ολυμπιακός είχε βγει από το ρυθμό του και απλά παρακολουθούσε το σκορ.

Παρόμοια εικόνα και στο 4ο σετ όπου οι πράσινοι με τον αέρα πρωταθλητή πήρε δίκαια τη νίκη και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

4ο σετ: 8-3, 16-5, 21-9, 25-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-22, 25-15, 25-13) σε 118΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 6π. (8/17επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50%υπ., 21%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (2/4επ.), Ρανγκέλ 9 (4/9επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 9 (6/13επ., 2 μπλοκ, 55%υπ., 50%αρ.), Πελεκούδας 7 (7/9επ), Ζήσης (λ. – 69%υπ., 38%αρ.), Πανταλέων 8 (4/4επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8 (5/6επ., 3 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/14επ., 1 μπλοκ, 43%υπ., 35%αρ.), Ασπιώτης 9 (8/17επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 2 (1/2επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (1/2επ., 2 άσσοι), Γκέργκι 8 (8/26, 41%υπ., 26%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. 71%υπ., 64%αρ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (1/2επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 7 (7/23επ., 40%υπ., 20%αρ.), Ριζόπουλος 2 (2/6επ., 60%υπ., 50%αρ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Θρίαμβος του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού! Πρωταθλητής μετά από 14 χρόνια!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.