ΒΟΛΕΪ

Το come back του… αιώνα!

Ο Ηρακλής από 0-2, κέρδισε 3-2 τον Παναθηναϊκό και είναι στον τελικό του κυπέλλου!

Αν το πρώτο ματς μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού ήταν εκπληκτικό, το δεύτερο ματς στη Ρόδο μεταξύ του Ηρακλή και του Παναθηναϊκού ήταν ένα… έπος που όμοιό του ίσως δεν έχουμε ξαναδεί στο κύπελλο Ελλάδος.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 σετ, είχε έξι ευκαιρίες στο τρίτο σετ και άλλες έξι στο τέταρτο να τελειώσει το ματς, αλλά ο… απέθαντος Ηρακλής όχι μόνο άντεξε, αλλά πήρε και μια επική πρόκριση στον σαββατιάτικο (21/4) τελικό με τον ΠΑΟΚ (17:00).

Αποστολή στη Ρόδο – Κώστας Ευθυμιάδης

Το σημερινό ματς τα είχε όλα. Κράτησε τρεις ώρες, με τρία σετ να τελειώνουν στο +30, αλλά τον «γηραιό» να κάνει μαγική εμφάνιση μετά το 0-2.

Υπόθεση… Θεσσαλονικιώτικη ο τελικός αύριο λοιπόν, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά μετά το 2002 όταν ο Αρης και ο Ηρακλής αναμετρήθηκαν με τον Ηρακλή να κερδίζει το τρόπαιο με 3-1.

Το πρώτο σετ πήγε στο… όριο. Ο Παναθηναϊκός σπατάλησε επτά σετ μπολ, ο Ηρακλής ένα και τελικά οι «πράσινοι» πήραν το σετ με 34-32. Το δεύτερο ήταν το μόνο… φυσιολογικό σετ στο ματς. Ο Παναθηναϊκός με εξαιρετική επίθεση και μπλοκ έκανε το 2-0 στα σετ, αλλά ο Ηρακλής δεν είχε πει την τελευταία του λέξη…

Στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 6-2, ο Παναθηναϊκός το γύρισε και πέρασε μπροστά με 23-22, όμως μετά από άλλα… επτά ευκαιρίες, ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει τον δεύτερο «μαραθώνιο» με 36-34. Μαραθώνιος ήταν όμως ο αγώνας και στο τέταρτο σετ. Ο Ηρακλής στο 7-8 έκανε ένα σερί 8-0 και πήρε προβάδισμα επτά πόντων. Κι ενώ είχε το προβάδισμα με 23-18 στο τέλος, ο Ανδρεόπουλος με τον Μπατατζίμ έφεραν τα πάνω κάτω και όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά με 25-24 έχοντας δικά του ματς μπολ. Είχαν έξι ευκαιρίες οι «πράσινοι» να τελειώσουν το ματς, αλλά τελικά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν και ο Ηρακλής με έναν άσο του Σμαραγδή έγινε το 32-30 και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Εκεί ανέλαβε ο Απόστολος Αρμενάκης. Ηταν μαζί με τον Εφραιμίδη οι κορυφαίοι του αγώνα, αλλά πήρε σχεδόν όλες τις επιθέσεις πάνω του και οδήγησε τον Ηρακλή στην απόλυτη ανατροπή σημειώνοντας συνολικά 39 πόντους!.

Τα σετ: 32-34, 17-25, 36-34, 32-30, 15-10

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 75 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν 5 άσσους, 70 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Αρμενάκης 39 (33/68 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Εφραιμίδης 25 (20/39 επ., 5 μπλοκ, 51% υπ.), Προύσαλης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (3/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζιουμάκας 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ.), Φέργκιουσον 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ.), Μούχλιας 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.), Μπουράκης (33% υπ.), Σκαρλατίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Δρογκάρης 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 23 (22/37 επ., 1 άσσος, 70% υπ.), Μπατατζίμ 16 (13/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ.), Μπέλος 12 (10/33 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 13 (7/14 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 15 (10/14 επ., 5 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 50% υπ.), Ανδρεόπουλος 5 (5/6 επ., 67% υπ.), Ρουσόπουλος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Το come back του… αιώνα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.