ΒΟΛΕΪ

Το ευρωπαϊκό περνά από… Αλεξανδρούπολη

Η εθνική ομάδα των ανδρών αντιμετωπίζει το Αζερμπαϊτζάν (20:30) για τα προκριματικά του Ευρωβόλεϊ

Στην Αλεξανδρούπολη μπορεί να κριθεί απόψε (22/8, 20:30, ΕΡΤ2) η πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Σίγουρα όχι και βαθμολογικά, αλλά αν η εθνική ανδρών στο βόλεϊ επικρατήσει με «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1) του Αζερμπαϊτζάν, τότε μόνο αν… δεν κατέβει στα ματς ή αυτοκτονήσει, θα λείψει από το Ευρωπαϊκό.

Οι δύο ομάδες έχουν από δύο νίκες, αλλά η Ελλάδα έχει το απόλυτο (6 βαθμοί με 6-0 σετ) έναντι της ομάδας του Αζερμπαϊτζάν (4 βαθμοί με 6-4 σετ). Μπορεί να είναι πρώτο κριτήριο οι νίκες, αλλά με ένα τρίποντο σήμερα, η εθνική θα έχει την πολυτέλεια να χάσει με οποιοδήποτε σκορ στην έδρα του Αζερμπαϊτζάν και απλά θα πρέπει να «καθαρίσει» τα ματς με Σουηδία (εντός) και Λουξεμβούργο (εκτός), που φυσιολογικά θα κάνει.

Αν πάρει το τρίποντο σήμερα θα φύγει μπροστά με πέντε βαθμούς και τρεις νίκες και αν χάσει ένα ματς από τους Αζέρους στον επόμενο γύρο, τότε θα μετρήσουν τα σετ και γι’ αυτό είναι καθοριστικής σημασίας να πάρει τους τρεις βαθμούς σήμερα.

Να τονίσουμε ότι προκρίνεται ο πρώτος από κάθε όμιλο και οι πέντε καλύτεροι δεύτεροι.

«Η ομάδα είναι σε πολύ καλή κατάσταση, ξέρουμε ότι ο κόσμος στην Αλεξανδρούπολη θα είναι στο πλευρό μας και θέλουμε να φτάσουμε στη τρίτη μας νίκη με το Αζερμπαϊτζάν. Έχουμε μελετήσει τον αντίπαλό μας, ξέρουμε τις αδυναμίες του και θα κάνουμε τα πάντα για να ικανοποιήσουμε τους φίλους του βόλεϊ που θα έρθουν στο γήπεδο» δήλωσε ο Μενέλαος Κοκκινάκης για την αναμέτρηση.