ΒΟΛΕΪ

Βόλεϊ – Λιγκ Καπ: Ο Φοίνικας απέκλεισε τον Παναθηναϊκό!

Πέρασε ο Ολυμπιακός νικώντας την Κηφισιά...

Βόλεϊ – Λιγκ Καπ: Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ στον τελευταίο αγώνα του Β ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Βόλεϊ – Λιγκ Καπ: Αντίθετα, ο κάτοχος του τίτλου Παναθηναϊκός έμεινε εκτός ημιτελικών. Ωφελημένες είναι οι ομάδες του Α΄ομίλου καθώς ανεξαρτήτως αποτελέσματος θα προκριθούν στα ημιτελικά καθώς ο συγκεκριμένος όμιλος θα βγάλει καλύτερο δεύτερο ανεξάρτητα από το σκορ της αναμέτρησης μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Φιλίππου Βέροιας που βρίσκεται σε εξέλιξη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Φοίνικα ήταν ο Ζίγκα Στερν ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 15/20 τελειωμένες επιθέσεις. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-20 και έφτασε κοντά στην ισοφάρισε αλλά κατά σειρά κάρφωσαν άουτ ο Ράπτης, ο Τσάτσιτς και ο Ρανγκέλ και ο Φοίνικας ισοφάρισε 23-23. Ο Ράιτς έχασε το σερβίς αλλά την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Τσάτσιτς για το 24-24. Εκεί ο κεντρικός του Φοίνικα Μπράουν αναδείχτηκε στο μεγάλο πρωταγωνιστή καθώς με μπλοκ και πρώτο χρόνο έκανε το 26-24.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Σοκ στη Ρουμανία: Προπονητής βόλεϊ κατηγορείται για παιδική πορνογραφία

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα ακόμα και με 8-5. Σταδιακά ο Φοίνικας μείωσε τη διαφορά και με σερί των Πρωτοψάλτη και άσσους του Μπράουν ισοφάρισε 13-13. Με νεα καλά σερβίς του Ράντκε έκανε νέο σερί 3-0 και προσπέρασε 17-14 και συντήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος για το 1-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός κυριολεκτικά κατέρρευσε και οι συριανοί πήραν πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά με δύο νίκες.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 16-14, 21-16, 25-19
2ο σετ: 5-8, 14-16, 17-21, 26-24
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-12

* Οι πόντοι του A.O.Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκός Α.Ο προήλθαν: 2 άσσοι, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 26-24, 25-12) σε 76΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ ΣΥΡΟΥ (Γιάννης Ορφανός): Μπράουν 13π. (6/8επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Ράιτς 10 (8/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης Θεν. 9 (9/16επ., 74%υπ., 32%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4επ., 1 άσσος), Ράντκε, Στερν 19 (15/20επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 64%υπ., 55%αρ.) / Γκαράς (λ. – 71%υπ., 71%αρ.), Καρασαββίδης (λ), Κωστόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 2 (2/5επ. 52%υπ., 33%αρ.), Τσάτσιτς 10 (7/11επ., 2μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 21%αρ.), Γιάκομπσεν 1 (1/2επ.), Ρανγκέλ 5 (4/8επ. 1 μπλοκ), Ράπτης 14 (13/29επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 2 (1/7επ., 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ. – 75%υπ., 56%αρ.), Ανδρεόπουλος, Πανταλέων 1 (1/1επ.).

Βόλεϊ – Λιγκ Καπ: Προκρίθηκε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ στον τελευταίο αγώνα του Γ ομίλου του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους ημιτελικούς. Η Κηφισιά θα περιμένει την ολοκλήρωση όλων των ομίλων καθώς προκρίνεται και η καλύτερη δεύτερη.

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού οι Εγκλεσκαλνς, Βουλκίδης και Φρομ, ενώ από την Κηφισιά ξεχώρισαν οι Μπάσης, Νικολάκης, Σωνάκης.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Ολυμπιακός και Κηφισιά μπήκαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς. Αυτό αρχικά βγήκε στους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι με δύο συνεχόμενους άσους του Μιγιαϊλοβιτς μπήκαν σε «θέση οδηγού» 4-2. Στην εξέλιξη του σετ ο Όκολιτς με μπλοκ πάνω στον Κωτσάκη έδωσε «αέρα» τριών πόντων στον Ολυμπιακό. Η Κηφισιά έβγαλε πείσμα, δυνάμωσε στο μπλοκ, «έσπασε» μπάλες και κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα 9-9.

Οι ερυθρόλευκοι με μπλοκ του Βουλκίδη στον Ζουπάνη προηγήθηκαν 12-10, ενώ λίγο αργότερα ο Ολυμπιακος με διαδοχικούς πόντους έφτασαν στο +4 (16-12). Η ομάδα των βορείων προαστίων ανέβασε την απόδοση της. Με τον αρχηγό της Δημήτρη Νικολάκη στο σερβίς και εκμεταλλευόμενη και τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού μείωσε 19-17 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και με μπλοκ του Εφραιμίδη έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20. Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο όμως στη συνέχεια ο Έγκλεσκλάνς με πλασέ διαμόρφωσε το 25-21.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά δεν πτοήθηκαν από την απώλεια του πρώτου σετ και στο δεύτερο ξεκινώντας εντυπωσιακά προηγήθηκαν με 3-0. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με τους Μιγιαϊλοβιτς και Εφραιμίδη ισοφάρισε 4-4. Οι δύο ομάδες κάνοντας αρκετά λάθη στο σερβίς πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 10-10. Λίγο πριν τα μέσα του σετ ο Μιγιαϊλοβιτς με άσο έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα δύο πόντων 12-10 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Οι παίκτες της ομάδας των βορείων προαστίων ανέβασαν «στροφές» και με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Μπάση πέρασαν μπροστά 13-12. Μάλιστα η Κηφισιώτικη αντεπίθεση συνεχίστηκε με την ομάδα των βορείων προαστίων να προηγείται με 16-14 μετά από έξυπνο πλασέ του Μπάση.

Ο Ολυμπιακός με τον Όκολιτς στο σερβίς και ισχυρό μπλοκ έτρεξε ένα σερί 7-0, προηγήθηκε 22-17 και τελείωσε ουσιαστικά το δεύτερο σετ. Ο Σπυριούνης με κόντρα επίθεση έφερε την ομάδα του στο -3 (22-19). Το μπλοκ του Ολυμπιακού συνέχισε να «πληγώνει» την Κηφισιά και έτσι φτάσαμε στο 24-19. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-19 μετά από πέναλτι του Μιγιαϊλοβιτς.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην αρχή του τρίτου σετ με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν από νωρίς μπροστά με 6-2. Η Κηφισιά βελτιώθηκε στο μπλοκ και στο σερβίς και κατάφερε να πλησιάσει τον Ολυμπιακό σε απόσταση «αναπνοής» 7-6 με άσο του Μπάση. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ ο Τσάμπερλεν και με τη…βοήθεια του φιλέ έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 10-10. Και πάλι όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τρεις πόντους 14-11 μετά από φάση διαρκείας που τελείωσε ο Εφραιμίδης. Ο ίδιος παίκτης με μπλοκ έκανε το 15-11 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Κωτσάκη μείωσε 17-14, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός και έφτασε σε «επταπλό» ματς μπολ 24-17. Ο Μπάσης κράτησε στο παιχνίδι την Κηφισιά μειώνοντας 24-18, όμως ο Εφραιμίδης με κερδισμένο μπλοκ άουτ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25-18.

Διαιτητές: Kουτσούλας, Κυριοπούλου.