ΒΟΛΕΪ

Volley League: Άνοιξε λογαριασμό στις νίκες η Κηφισιά, 3-0 το Μίλωνα (vid)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγυρίζει η Κηφισιά.

Η Κηφισιά πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League και έτσι στην έδρα της άνοιξε λογαριασμό στις επιτυχίες και μάλιστα απέναντι στο Μίλωνα στο ντέρμπι που άνοιξε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 5η θέση με 4η βαθμούς αλλά την Κηφισιά να έχει αποκτήσει πλεονέκτημα ισοβαθμίας.

Η Κηφισιά βρέθηκε σε καλή μέρα στο σερβίς και στο μπλοκ άμυνα και έβγαλε νοκ άουτ τα συστήματα των νεοσμηρνιωτών. Πρώτος σκόρερ ήταν Μαρκς με 16 πόντους.

Ο Μίλων έκανε κακή εμφάνιση με πολλά λάθη και χωρίς ρυθμό σε σερβίς και επίθεση. Επιθετικά φάνηκε μόνο ο Καϊσλασάλο με 13 πόντους.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Μίλωνας ξεκίνησαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς. Οι γηπεδούχοι «χτυπώντας» από το κέντρο και οι φιλοξενούμενοι από τα άκρα έφτασαν μαζί στο 7-7. Η ομάδα των βορείων προαστίων με ισχυρό μπλοκ από τους Μαρκς και Μίχαλι, κόντρα μπάλες από Κωτσάκη και Αμπράο έτρεξε σερί 6 πόντων φτάνοντας στο 13-7.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, μείωσε προσωρινά 15-11, όμως η Κηφισιά με ισχυρό μπλοκ και αποτελεσματικότητα στην κόντρα έφτασε μέχρι το +10 (23-13), για να κλείσει το σετ 25-17 με επίθεση του Κωτσάκη.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και στο δεύτερο σετ και με άσους των Ντε Βάιερ και Κωτσάκη προηγήθηκε 4-1, όμως ο Μίλωνας παρά την εξαιρετική άμυνα του Σωνάκη, μετά από φάση διαρκείας προσπέρασε 5-4. Το «Κηφισιώτικο» μπλοκ συνέχισε να κάνει καλή δουλειά με τους Μίχαλι και Λινάρδο να διαμορφώνου το 8-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Σπυριούνης με μπλοκ άουτ έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 9-9.

Οι «κυανόλευκοι» παίζοντας εξαιρετικά σε όλους τους τομείς και βγάζοντας μεγάλο πάθος σε άμυνα και επίθεση προσπέρασαν 17-10 με επίθεση του Κωτσάκη και αφού είχαν προηγηθεί εντυπωσιακά μπλοκ από τους Λινάρδο και Μίχαλι.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο σερβίς και με άσο του Μπράιαν μείωσαν 17-13, όμως αυτή ήταν και η «τελευταία αναλαμπή» καθώς η Κηφισιά δεν άφησε περιθώρια… αμφισβήτησης φτάνοντας ξανά στο +6 (21-15) με πέναλτι του Ντε Βάιερ. Τελικά η Κηφισιά κατέκτησε το σετ 25-19 μετά από λάθος θέσεις των φιλοξενούμενων.

Στο 3ο σετ του αγώνα Κηφισιά και Μίλωνας πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 7-7, όμως το λάθος του Σπυριούνη και το μπλοκ του Μίχαλι έφεραν την ομάδα του Ζηρινείου μπροστά 9-7. Στην εξέλιξη του σετ Καϊσασλάλο με όμορφη επίθεση και στη συνέχεια άσο έφερε ξανά τις ομάδες στα ίσα 10-10.

Η Κηφισιά πήρε ξανά στα χέρια της το προβάδισμα 14-12 με τον Μαρκς, οι φιλοξενούμενοι με δύο πόντους από τον Καϊσασλάλο και άουτ του Κωτσάκη προσπέρασαν 15-14. Το λάθος «πείσμωσε» τον ακραίο της Κηφισιάς ο οποίος με δικό του μπλοκ πάνω στον Λάππα διαμόρφωσε το 16-15 για την Κηφισιά. Και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Χανδρινού στον Μαρκς μπήκαν μπροστά με 17-16.

Η «μάχη» συνεχίστηκε και μετά από εκπληκτική άμυνα του Σωνάκη και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μαρκς η Κηφισιά έφτασε στο 19-17. Αυτή ήταν η τελευταία φορά που το προβάδισμα «άλλαξε χέρια» με την ομάδα των βορείων προαστίων να είναι αποτελεσματική και ψύχραιμη φτάνοντας μέχρι και το +4 (22-18) κατακτώντας το 3ο σετ με 25-22 με λάθος σερβίς του Δορκοκίδη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Κατσιάρας, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-12, 25-17
2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-19
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-22

* Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 3 άσσοι, 11 μπλοκ, 35 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΝΣ Μίλων προήλθαν: 5 άσσοι, 5 μπλοκ, 35 επιθέσεις, 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-19, 25-22) σε 74΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 2π. (1/1επ., 1 άσσος), Αμπράο 7 (7/12επ., 80%υπ., 40%αρ.), Κωτσάκης 9 (5/12επ., 3 μπλοκ, 62%υπ.), Λινάρδος 6 (3/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχάλι 9 (5/6επ., 4 μπλοκ)., Μαρκς 16 (14/23επ., 2 μπλοκ) / Σωνάκης (λ. – 63%υπ., 22%αρ.), Κωστόπουλος.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός 6π. (4/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ.), Μπράιν 6 (3/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ούρτσεβιτς, Σπυριούνης 9 (8/17επ., 55%υπ., 23%αρ.), Ματσέι 7 (4/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 23%αρ.), Καϊσλασάλο 13 (12/27, 1 άσσος) / Χανδρινός (λ. – 73%υπ., 27%αρ.), Δρογκάρης, Δορδοκίδης, Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Volley League: Άνοιξε λογαριασμό στις νίκες η Κηφισιά, 3-0 το Μίλωνα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.