ΒΟΛΕΪ

Volley League: Η ΑΕΚ νίκησε πρώτη φορά στη Σύρο

Η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα του Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ για την 3η νίκη της στη Volley League

Η ΑΕΚ πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της νίκησε τον Φοίνικα στη Σύρο με 3-2 σετ μετά από σούπερ ντέρμπι 2,5 ωρών, για την 8η αγωνιστική της Volley League.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιρανό πασαδόρο Φαρχάντ Σαλαφζούν και «εκτελεστές» τον Γιώργο Τζιουμάκα και τον Σέρβο ακραίο Φιλίπ Στοΐλοβιτς η ΑΕΚ πήρε τη νίκη.

Στο 5ο σετ ο Τζιουμάκας προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων στο πόδι του και τη θέση του πήρε ο Ηρακλής Παπαδόπουλος.

Είναι η 3η νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα (όλες με 3-2 σετ), την πρώτη εκτός έδρας στο εφετινό πρωτάθλημα και την πρώτη της «Ενωσης» στη Σύρο σε όλες τις αναμετρήσεις κόντρα στο «πειρατικό».

Μάλιστα επιτεύχθηκε έχοντας στον πάγκο της τον Νίκο Νεόφυτο που επέστρεψε στη Σύρο μετά από έξι χρόνια.

Ο Φοίνικας αγωνίστηκε για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα στο τάι μπρέικ και γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα του και την δεύτερη συνεχόμενη στο τάι μπρέικ μετά το 3-2 που έχασε στο Ρέντη

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-20

2ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 8-2, 16-11, 21-16, 25-18

4ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 21-25

5ο σετ: 4-5, 9-10, 10-12, 12-15

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 15-25, 25-18, 21-25, 12-15) σε 117΄.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φίλιο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 20 (19/31 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 30% άριστες), Λέσκοφ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 25 (21/41 επ., 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 11 (6/12 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 22% άριστες) / Βελούδης (λ, 63% υπ. – 38% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 3 (3/3 επ.), Μήλης.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 18 (15/25 επ., 3 άσσοι, 55% υπ. – 36% άριστες), Κανέλλος 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (17/29 επ., 1 μπλοκ), Μότα 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 7% άριστες) / Γκαράς (λ, 32% υπ. – 12% άριστες), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 2 (2/4 επ.), Λάππας 1 (1/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες).

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος του αγώνα είπε: «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο δεν μας βγήκαν πολλά πράγματα. Αντιμετωπίσαμε την ΑΕΚ η οποία είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα και έπαιξε όπως έπρεπε.

Εκμεταλλεύτηκε τα πάντα και πήρε τη νίκη. Από την πλευρά μας δεν κάναμε κάποια πράγματα δεν χάσαμε ένα παιχνίδι το οποίο το θέλαμε».

Ο Νίκος Νεόφυτος προπονητής τη ΑΕΚ είπε για τη νίκη στη Σύρο: «Καταφέραμε και κερδίσαμε σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Φοίνικα. Ήταν ένα παιχνίδι που παίξαμε πολύ καλά και μας βγήκαν όλα όσα είχαμε σχεδιάσει.

Η νίκη αυτή ήρθε σε μία δύσκολη περίοδο για εμάς και πιστεύω πως αυτή θα είναι η αρχή για μία καλύτερη συνέχεια και να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος».

Volley League: Ο Ολυμπιακός ήταν σίφουνας στην Αλεξανδρούπολη

Βόλεϊ Α1 Γυναικών: Η Πότοκαρ… σταμάτησε στους 34 πόντους

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Volley League: Η ΑΕΚ νίκησε πρώτη φορά στη Σύρο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.