ΒΟΛΕΪ

Volley League: Μόνος πρώτος ο Παναθηναϊκός

Νίκησε με 3-0 σετ τον ΟΦΗ...

Οι συνθήκες ήταν ιδανικές και ο Παναθηναϊκός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη για να πάει στην κορυφή της Volley League. Νίκησε τον ΟΦΗ στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά με 3-0 σετ.

Το «τριφύλλι» με την 8η νίκη του έφθασε στους 24β., άφησε πίσω του έναν πόντο τον Ολυμπιακό και τρεις τον ΠΑΟΚ, περιμένοντας το αυριανό ντέρμπι ανάμεσα στους «ερυθρόλευκους» και τον «Δικέφαλο» στο γυμναστήριο του Ρέντη.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής και του β’ γύρου, ο Παναθηναϊκός απειλήθηκε μόνο στο 2ο σετ, εκεί ο ΟΦΗ προηγήθηκε 24-23, όμως οι γηπεδούχοι με πόντο από τον Ράπτη, άσο του Γιάκομπσεν και πόντο του Στάροβιτς έφθασαν στο 26-24.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Κύπελλο Βόλεϊ: Τα ζευγάρια των προημιτελικών

Τα σετ: 25-19 26-24, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 5, Στάροβιτς 19, Ρανγκέλ 7, Ανδρεόπουλος Χαρ. 9, Πανταλέων 2, Ράπτης 11, Ζήσης (λ. – 69%υπ., 23%αρ.), Πελεκούδας 2

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Στοροζίλοφ 6, Λουκούμι 9, Τσέλιος 1, Καραμπαλί 12, Σαρικεΐσογλου 6, Τσούλαφιτς 14, Γκαράς (λ. – 50%υπ., 14%αρ.), Ρουμελιωτάκης 2.

Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε θετικά στο 1ο σετ και στη συνέχεια κυριάρχησε, επικρατώντας εκτός έδρας της Ελπίδας Αμπελοκήπων, με 3-0 για την 4η νίκη στη Volley League.

Τα σετ: 24-26, 18-25, 17-25.

ΕΛΠΙΣ (Γκολίτσης): Μανωλάκης 2, Χαριδήμου 9, Μακόφσκι 1, Καπετανίδης 14, Παπαδόπουλος 3, Ιλουόνι 8, Αντωνίου (λ. – 77%υπ., 54% αρ.).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νεόφυτος): Λάνγκστοουν 11, Παπαδόπουλος Ηρ. 13, Κωτσάκης 8, Κανέλλος 4, Λάππας 12, Αχιλλεόπουλος (λ. – 47% υπ., 32%αρ.), Δρογκάρης 2.

Στον άλλο αγώνα ο Ηρακλής νίκησε άνετα τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 (25-19, 25-20, 25-14) στη Μίκρα. Την Κυριακή η Κηφισιά υποδέχεται τον Φοίνικα Σύρου στο «Ζηρίνειο» (17:00).