ΒΟΛΕΪ

Volley League: «Μπαμ» από την Κηφισιά, 3-2 τον Ολυμπιακό στο Ρέντη! (vid)

«Βόμβα» μεγατόνων στο γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη» με την Κηφισιά να νικά τον πρωταθλητή Ολυμπιακό με 3-2 σετ για την 6η αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα των βορείων προαστίων υποχρέωσε τους πρωταθλητές στην πρώτη τους ήττα στη Volley League, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην κορυφή.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντε Πρα, Νικολάκη, Σπυριούνη και εκπληκτικό μπλοκ – άμυνα η ομάδα του Νίκου Ζαλμά επικράτησε με 3-2 σετ και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς.

Μάλιστα εάν παρακολουθούσε κανείς μόνο το 1ο σετ δεν θα μπορούσε να βάλει με το νου του το τι θα επακολουθούσε. Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της, έπιασε φοβερό ρυθμό στο σερβίς και είχε εκπληκτικό σάιντ άουτ με τον Δημήτρη Νικολάκη να δίνει πραγματικό ρεσιτάλ στην ανάπτυξη της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός με δύο μεγάλα σερί προηγήθηκε 5-0 και 11-4 με το σερβίς του Βουλκίδη, ενώ το «δράμα» στην υποδοχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε με το σερβίς του Τερβαπόρτι για το 21-8. Το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς του Σπυριούνη 25-13.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Η όμορφη έκπληξη της Τέιλορ Άγκοστ στις ακαδημίες του Άρη (pics)

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ στο ξεκίνημα του με τον Τερβαπόρτι να πυροβολεί από τα 9μ΄και ενώ Βουλκίδης και Ασπιώτης εκτελούσαν «πέναλτι» από τις κακές υποδοχές των φιλοξενουμένων κάνοντας το 6-1. Η Κηφισιά άρχισε να ισορροπεί τον αγώνα και με σερί 4-0 ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε ράλι των δύο ομάδων, η Κηφισιά προηγήθηκε με τον Μπάιερ, ο Ασπιώτης ισοφάρισε (23-23) αλλά ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς (23-24) και ο Μπατατζίμ με μπλοκ στον Ασπιώτη έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Η Κηφισιά μπήκε στον αγώνα, εκμεταλεύτηκε τις αλλαγές στον Ολυμπιακό και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Μετά από ράλι μέχι το 13-13 ο Μπάσης με επίθεση και άσσο και ο Σπυριούνη με επιθεση έβαλαν τη Κηφισιά μπροστά 16-13. Ο Ολυμπιακός με μεγάλη δυσκολία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκέργκι 22-22, αλλά ο Φίνγκερ που μπήκε αλλαγή έχασε το σερβίς και ο Μπατατζίμ έκανε το 24-22. Ο Χουσάι εδωσε το φιλί της ζωής στον Ολυμπιακό με επίθεση και άσσο και ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Μπατατζίμ με φοβερή επίθεση και ο Μπάιερς με μπλοκ πάνω στον Γκέργκι έκανε το 26-24 και το 2-1 σετ για την Κηφισιά.

Μπροστά στο σοκ να μην πάρει ούτε βαθμό ο Ολυμπιακός ανασκουμπώθηκε, πίεσε στο σερβίς και με τους Ανδρεάδη, Γκέργκι προηγήθηκε 13-11. Η Κηφισιά ισοφάρισε με τον Μπάιερς αλλά ο Ολυμπιακός με τον Φίνγκερ και το μπλοκ του Ανδρεάδη ξέφυγε πάλι 19-15 και συντήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ και με 25-21 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Με τον εντυπωσιακό Σπυριούνη να δίνει ρεσιτάλ στο σερβις και τον Ντε Πρα να εκτελεί τις κόντρα επιθέσεις η Κηφισιά ξέφυγε 7-3. Με το σερβίς του Γκέργκι που πήρε άσσο και έκανε και δύο καλές κόντρα επιθέσεις ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 9-8. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκε μέχρι και 12-11 με τον Φίνγκερ, αλλά ο Μπάσης με πρώτο χρόνο ισοφάρισε, ο Μπατατζίμ με κόντρα επίθεση έκανε το 13-12 και με την άουτ επίθεση του Γκέργκι η Κηφισιά έφτασε σε ματς μπολ 14-12. Ο Ασπιώτης με δύο επιθέσεις μετά από εξαιρετικές άμυνες ισοφάρισε 14-14 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Ντε Πρα και κόντρα επίθεση του Μπατατζίμ πανηγυρίζοντας έξαλλα τον θρίαμβο της ομάδας του.

Διαιτητές: Πρέντζας, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Θεοδωρίου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-8, 25-13

2ο σετ: 8-4, 13-10, 16-15, 21-19, 23-25

3ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 23-24, 24-26

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-21

5ο σετ: 1-3, 3-7, 5-8, 9-8, 12-11, 12-14, 14-16

*Οι πόντοι του Oλυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-13, 23-25, 24-26, 25-21, 14-16) σε 128΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 6π. (3/7επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (18/33επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 6 (2/7επ, 3 μπλοκ, Τερβαπόρτι 2 (1/3, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (8/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 37%υπ., 16%αρ.), Γκέργκι 15 (12/28, 3 άσσοι, 52%υπ., 26%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 73% υπ., 55%αρ.), Τζιάβρας (λ), Ανδρεάδης 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Χουσάι 9 (8/12, 1 άσσος, 35%υπ., 29%αρ.), Στιβαχτής, Φίνγκερ.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης Δ. 1 (1 ασσος), Κάιο ντε Πρα 22 (20/33υπ., 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/8επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Σπυριούνης 14 (11/25υπ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ, 30%αρ.), Μπατατζιμ 21 (30/38επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 7 (4/6επ., 3 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 64%υπ., 50%αρ.) Χαντ 1 (1/2επ.), Συναδινός (λ), Κολτσιάκης.

Τα σετ: 25-13, 23-25, 24-26, 25-21, 14-16

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα

Ακολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Volley League: «Μπαμ» από την Κηφισιά, 3-2 τον Ολυμπιακό στο Ρέντη! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.