ΒΟΛΕΪ

Volley league: «Ζέσταμα» για τον τελικό

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός προχώρησαν σε νίκες στο πρωτάθλημα...

Volley league: Ο Παναθηναϊκός πέρασε το «αγκάθι» της Μίκρας, νικώντας τον Ηρακλή με 3-0 σετ, ο Ολυμπιακός νωρίτερα είχε εύκολη αποστολή στην Αλεξανδρούπολη.

Κόντρα στον ουραγό Εθνικό (3-0) και πλέον οι «αιώνιοι» στρέφουν την προσοχή τους στο μεγάλο ραντεβού της Τετάρτης στο γυμναστήριο του Αγ. Θωμά στο Μαρούσι.

Ο δεύτερος τελικός του Λιγκ Καπ «Ν. Σαμαράς» είναι αυτός που κυριαρχεί, με τον Παναθηναϊκό να έχει το νικηφόρο 3-2 από το παιχνίδι στο «Μ. Μερκούρη» και τον Ολυμπιακό να ζητά αντίδραση για να διατηρήσει τον τίτλο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-3 σετ: Προβάδισμα κούπας, «έσπασε» το ρεκόρ!

Στη Μίκρα ο Παναθηναϊκός βρήκε αντίσταση από τον προβληματικό Ηρακλή μόνο στο 2ο σετ, εκεί όπου ο «γηραιός» προηγήθηκε 24-22, όμως δεν κατάφερε να κάνει το 1-1 στα σετ.

Τα σετ: 18-25, 26-28, 18-25

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Χήρας 3 Μαυροβουνιώτης 12, Προύσαλης 2, Στουντζίνσκι 16, Σακόγλου 13, Μπουράκης (λ, 81% υπ. – 38% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 10, Γιάκομπσεν 2, Στάροβιτς 15, Ρανγκέλ 7, Ράπτης 10, Πελεκούδας 6, Ζήσης (λ, 75% υπ. – 38% άριστες), Ανδρεόπουλος 4.

Volley league: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε

Ο Ολυμπιακός, χωρίς τέσσερις βασικούς παίκτες, χρειάστηκε μόλις 61 λεπτά για να τελειώσει την υπόθεση νίκη επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη με 3-0, για τη 12η νίκη του σε 13 αγώνες.

Απέναντι στον ουραγό Εθνικό των χιλίων προβλημάτων, ο Ολυμπιακός πήρε το 2ο σετ με 25-8, που είναι η μεγαλύτερη διαφορά πόντων σε σετ στις αναμετρήσεις τους από το 1998 και έπειτα.

Τα σετ: 17-25, 8-25, 19-25

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (Ανδραβίζος): Δαλακούρας Κ. 5, Τσιουτσιουλούδης 7, Χατζόπουλος 5, Παπάζογλου 1, Πιτακούδης 3, Χρηστουηλίας 6, Κοντοστάθης (λ . – 73%υπ., 35%αρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 5, Στιβαχτής 2, Ανδρεάδης 10 (5/6 επ., 5 μπλοκ), Ασπιώτης 19, Κουμεντάκης 12, Ριζόπουλος 9, Κοκκινάκης (λ. – 80%υπ., 80%αρ.).