ΒΟΛΕΪ

Volleyleague Γυναικών: Κάθε αρχή και… εύκολη για τα φαβορί

Με το δεξί μπήκαν στο νέο πρωτάθλημα της Volleyleague Γυναικών τα φαβορί.

Η πρώτη αγωνιστική της νέας σεζόν στη Volleyleague Γυναικών δεν επεφύλασσε κάποια μεγάλη έκπληξη, μιας και τα φαβορί ξεκίνησαν νικηφόρα.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός επικράτησε των Αμαζόνων Νέας Ερυθραίας στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη με 3-0 σετ, σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Βραζιλιάνας Κάρλα Μορέιρα των φιλοξενούμενων.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός από το κλειστό των Ιλισίων όπου επικράτησε με 3-0 του Ηλυσιακού. Οι «πράσινες» στα δύο πρώτα σετ ήταν πολύ καλύτερες κυριαρχώντας πάνω στο φιλέ, αφήνοντας τους γηπεδούχους σε πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση.

Από ‘κει και πέρα, το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς βάφτηκε ασπρόμαυρο με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί του ΑΟΘ με 3-0 στο κλειστό της Μίκρας, παρόλο που αγωνίστηκε με μόλις δυο ξένες.

Χωρίς απώλειες ξεκίνησε τη φετινή σεζόν ο Άρης, ο οποίος με κορυφαία την Έρικα Μερκάδο πρόσθεσε τους πρώτους τρεις βαθμούς της σεζόν απέναντι στον Πανναξιακό. Με το δεξί μπήκε και η ΑΕΚ που επιβλήθηκε με 3-0 του Αίαντα Ευόσμου.

Τέλος, τη πρώτη νίκη στην ιστορία του στη Volley League Γυναικών πανηγύρισε ο Α.Ο. Λαμίας 2013, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ του Πορφύρα στο κλειστό γυμναστήριο «Χαλκιοπούλειο».