ΒΟΛΕΪ

Ζοκ – Ολυμπιακός 3-2: «Γλυκιά» ήττα, στα χέρια του η πρόκριση στους ομίλους

Την τύχη στα χέρια τους κρατούν τα κορίτσια του Κουτίνιο, καθώς με νίκη στο Ρέντη σφραγίζουν το εισιτήριο στους ομίλους του CEV Champions League

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Ζοκ στο Βελιγράδι με 3-2, αλλά κρατάει την τύχη στα χέρια του για την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League.

Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν από τη Ζοκ στο Βελιγράδι με 3-2, αλλά μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση την επόμενη Πέμπτη (4/11) στο Ρέντη. Εφόσον επικρατήσουν με σκορ 3-0 ή 3-1, τότε θα σημαίνει ότι θα έχουν μπει στους ομίλους του CEV Champions League.

Ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλη μέρα τη Σάλας, η οποία είχε 25 πόντους και 64% στην επίθεση. Ο πόνος που ένιωσε στο πρώτο σετ δεν τη λύγισε, καθώς επανήλθε στο ματς. Ωστόσο, αυτό κόστισε στις φιλοξενούμενες.  Έχασαν τον ρυθμό τους και η Ζοκ είχε ήδη αποκτήσει προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Το πρώτο σετ έδειχνε ότι οι «ερυθρόλευκες» θα πήγαιναν για εντυπωσιακή νίκη. Ωστόσο, ο τραυματισμός της Σάλας άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού.

Παρότι όμως οι Σέρβες προηγήθηκαν με 2-1, η ομάδα του Κουτίνιο έδειξε χαρακτήρα κερδίζοντας το 4ο σετ και στέλνοντας το ματς στο tie break. Εκεί, η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την Κέτσμαν να κάνει το 15-13 για τις γηπεδούχους.

Ζοκ – Ολυμπιακός: Tα σετ:

3-2 σε 1.52. 16-25 (21’), 25-23 (26’), 25-19 (23’), 18-25 (24’), 15-13 (18’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Zιλ Φερέρ Κουτίνιο): Γιώτα 11 (6/16 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (8/16 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 25 (25/39 επ., 52% υπ. – 41% άριστες), Μαριάνα Κόστα 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Χριστοδούλου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 48% υπ. – 36% άριστες), Τοτσίδου (λ), Ζιώγα, Ξανθοπούλου.

ΖΟK (Μαριγιάνα Μπόρισιτς): Πάβλοβιτς 13 (13/39 επ.), Βουτσέτσιβτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Βεσελίνοβιτς 1 (1/6 επ.), Ράνκοβιτς 16 (15/40 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 43% άριστες), Κέτσμαν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 32% άριστες), Μέντιτς 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντούρνεβιτς (λ, 53% υπ. – 32% άριστες), Γκλίγκοριτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούκιτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 22% άριστες).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ζοκ – Ολυμπιακός 3-2: «Γλυκιά» ήττα, στα χέρια του η πρόκριση στους ομίλους», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.