SPORTIME BET

Τσιτσιπάς – Ναδάλ: Αουτσάιντερ ο Στέφανος, μπορεί την έκπληξη;

Στέφανος Τσιτσιπάς και Ράφαελ Ναδάλ τίθενται αντιμέτωποι για 8η φορά στην καριέρα τους, τα ξημερώματα της Τετάρτης στον τελευταίο χρονικά προημιτελικό του Αυστραλιανού Open (17/02, 02:00).

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το εισιτήριο για την τελική οκτάδα του τουρνουά χωρίς να δώσει αγώνα, καθώς ο Ματέο Μπερετίνι εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού στο 4ο γύρο. Αξίζει να σημειωθεί, ότι αυτή είναι μόλις η δεύτερη παρουσία του στην συγκεκριμένη φάση του Αυστραλιανού Open, μετά το 2019 που έφτασε έως τα ημιτελικά. Μάλιστα, ο επικείμενος αντίπαλός του, τού ανέκοψε την πορεία!

Σε γενικές γραμμές, ο Τσιτσιπάς έχει αποδώσει πολύ καλό τένις μέχρι στιγμής, χάνοντας σετ μόνο κόντρα στον Θανάση Κοκκινάκη (3-2 σετ, 2ος γύρος). Στον 1ο και στον 3ο γύρο πανηγύρισε ισάριθμες νίκες σε straight sets, με τους αντίπαλους του να κερδίζουν αθροιστικά μόλις 10 games!

Το Αυστραλιανό Open παίζει στη Novibet!

Στην έτερη πλευρά του κορτ, ο Ράφαελ Ναδάλ δεν έχει απολέσει ακόμα σετ! Ο 34χρονος Ισπανός, Νο.2 στον κόσμο, δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους Τζέρε, Μοχ, Νόρι και Φονίνι. Toυς νίκησε όλους με 3-0 σετ, αποδεικνύοντας πως δικαιολογημένα βρίσκεται ψηλά στη λίστα των φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Οι δύο τενίστες συγκρούονται για 8η φορά στην καριέρα τους και δεύτερη στο πλαίσιο του Αυστραλιανού Open. Ο Ναδάλ κατέχει την «μερίδα του λέοντος» στις νίκες, με 6 έναντι 1 του Τσιτσιπά, ενώ ήταν εκείνος που επικράτησε στον ημιτελικό του Rod Laver Arena το 2019 με 3-0 σετ.

Σε σκληρή επιφάνεια ο Ισπανός έχει τον πρώτο λόγο, βάσει και των μεταξύ τους μονομαχιών, με ρεκόρ νικών 3-0 και απολογισμό σετ 9-1! Γι’ αυτό τον λόγο βρίσκουμε  την απόδοση της νίκης του στο 1.46.

Πάντως, ο Στέφανος Τσιτσιπάς διανύει μία καλή περίοδο, είναι πιο ξεκούραστος από τον αντίπαλό του και περιμένουμε αυτό να παίξει τον δικό του ρόλο στην εξίσωση του αγώνα. Αναμένοντας ένα γεμάτο παιχνίδι, βρίσκουμε το over 40 games σε απόδοση 1.81.